Pamela Anderson'dan Julian Assange'a 'ifade özgürlüğü' battaniyeli ziyaret

Ekvador tarafından sığınma hakkı kaldırılıp Londra Büyükelçiliği'nden İngiliz polisine teslim edilen ve 50 hafta hapis cezası alan WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın ilk ziyaretçisi ABD'li ünlü model ve aktris Pamela Anderson oldu. Anderson, cezaevine üzerinde ifade özgürlüğünü savunan yazıların bulunduğu bir battaniyeye sarınarak gitti.

 • 1

  Londra'nın güneydoğusundaki Belmarsh Cezaevi'nde tutulan WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın ilk ziyaretçisi, Pamela Anderson oldu. WikiLeaks'in başta ABD olmak üzere devlet, kurum ve şirketlerin vatandaşların bilmesi gerekirken onlardan sakladığı gizli belgeleri yayımlaması yüzünden uygulanan zulümle ilgili ifadeler yer aldı. 

 • 2

  Sputnik'in haberine göre, WikiLeaks editorü Kristinn Hrafnsson'ın eşlik ettiği Anderson, cezaevi çıkışında gazetecilere "Assange'ı hapiste görmek çok zoruma gidiyor" diyerek şöyle devam etti:

  "Süper güvenlikli bir hapishanede tutulmayı hak etmiyor. Hiçbir zaman şiddet eyleminde bulunmadı. O masum bir kişi."

 • 3

  WikiLeaks kurucusunun hiçbir enformasyona erişiminin bulunmadığını, hiçkimseyle iletişimde bulunamadığını, çocuklarıyla bile konuşamadığını belirten eski Anderson şöyle konuştu:

  "O iyi bir adam, inanılmaz bir kişi. Onu seviyorum, nelerden geçtiğini tahayyül etmekte zorlanıyorum.

  Onu görmek muhteşemdi, ama ona bu yaptıkları yasaların kötüye kullanılmasının bir uygulaması. Hücresinden çıkamaması tam bir şok.

  Uzun bir mücadele olacak ve o bizim desteğimizi hak ediyor. Desteğimize ihtiyacı var. Her birimiz elimizden ne geliyorsa yapmalıyız, belki ona yazmalıyız, onu teşvik etmeliyiz.

  Mücadeleye devam etmek zorundayız, çünkü bu adil değil. Gerçeği ortaya çıkarmak için öyle çok şey feda etti ki ve biz gerçeği hak ediyoruz." 

 • 4

  Pamela Anderson, bu görüşlerini kağıda da dökerek sosyal medya üzerinden benzer çağrılarda bulundu. 

  Hrafnsson da Belmarsh Cezaevi'ndeki koşulların berbat olduğunu ve Assange'ın günde 23 saat tecrit hücresinde tutulduğunu belirtti. "Bu kabul edilemez bir durum" diyen WikiLeaks editörü "Bir yayıncının hapse mahkum edilmesi kabul edilemez" diye altını çizdi. 

 • 5

  Hapisteki Assange'ın başındaki daha büyük dert, ABD'nin devlet sırlarını ifşa etmekten yargılamak için iadesini talep etmesi. 

  İngiliz yargısı, WikiLeaks kurucusunun uzun yıllar hapis yatmasına yol açabilecek iade talebiyle ilgili kararı daha sonra verecek.

 • 6

  Pamela Anderson, ‘kahraman' olarak nitelendirdiği Assange'ın gözaltına alınması karşısında Ekvador’a, İngiltere’ye ve ABD’ye tepki göstermiş, Twitter'dan, “Şok içindeyim. Ne dediğini tam olarak duyamadım. Çok kötü görünüyordu. Nasıl yaparsın Ekvador? Nasıl yaparsın Birleşik Krallık? Elbette, siz Amerika’nın köpeğisiniz ve o aptalca Brexit saçmalığından başka yöne dikkati çekmeye ihtiyacınız var” diye yazmıştı.
 • 7

  • Adını vermeden ABD Başkanı Donald Trump’ı da hedef alan ünlü oyuncu, “ABD’ye ne demeli? Başkanın bu zehirleyici korkaklığı. Bencil ve zalimsin. Şeytan, yalancı ve hırsızsınız. Siz kokuşacaksınız biz yükseleceğiz” ifadelerini kullandı.

 • 8

  Anderson, kişisel blogu üzerinden daha önce paylaştığı bir yazıda Assange için ‘en sevdiğim kişi' yorumunu yapmıştı. Assange’ı ‘kahraman’ olarak niteleyen oyuncu, "Onu bu yüzden seviyorum" demişti.