Prens Harry ile Meghan Markle’ın düğününe kimler katılacak?

İngiliz tahtının 5'inci sıradaki varisi Prens Harry ile oyuncu Meghan Markle'ın düğününe katılacak davetlilerin kimler olduğu açıklandı. Dünyada milyonlarca kişinin canlı yayında izleyeceği yılın düğünü 19 Mayıs'ta yapılacak.

 • 1

  İngiltere kraliyet ailesinin veliahtı Prens Harry ile ABD’li oyuncu Meghan Markle’ın 19 Mayıs’ta gerçekleşecek olan düğününe 2 bin 640 davetlinin katılacağı açıklandı.

 • 2

  Kraliyet organizatörü Lord Lieutenants tarafından belirlenen davetliler arasındaki 1200 kişinin kendi toplumlarına güçlü liderlik eden ve hizmet veren kişiler olarak seçildikleri öğrenildi.

 • 3

  Düğüne ayrıca çiftin yakın ilişkileri bulunan derneklerden 200 temsilci ile Royal ve St George's okullarından 100 öğrencinin katılacağı bildirildi.

  Düğünde 610 Windsor Hanedanı üyesi ile 530 Kraliyet üyesi ve İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in sahibi olduğu dev emlak şirketi Crown Estate çalışanı katılacak.

 • 4

  19 Mayıs’taki düğün, Windsor Kalesi’nin içindeki St George's Şapeli’nde yapılacak.

 • 5

  Davetliler hakkında Kensington Sarayı tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, “Prens Harry ve Bayan Markle düğünün halkın sevinip eğlenmesini sağlayacak şekilde şekillenmesini istiyor. Bu düğün, tüm düğünler gibi gelin ve damadın değer ve karakterini yansıtacak şekilde eğlenceli ve sevinçli olacak” dedi.

 • 6

  Bir süre önce, düğünün davetlileri arasında ABD Eski Başkanı Barack Obama'nın olmayacağı haberleri gündeme gelmişti. İngiliz basınına göre, Prens Harry Obama’yı düğünde görmek istese de hükümet yetkilileri Obama çiftinin 19 Mayıs'ta yapılacak kraliyet düğününe davet edilip, Trump Ailesi'nin düğüne çağırılmaması halinde ABD ile İngiltere arasındaki gerilimin artabileceği uyarısında bulundu. Bunun üzerine Prens Harry, zor bir karar aldı ve Obama'yı davetli listesinden çıkardı.

 • 7

  Öte yandan düğün sonrası ikilinin evliliklerine dair söylentiler de yayılıyor. Prens Harry'nin Meghan Markle'a verdiği gösterişli nişan yüzüğünün yanı sıra nikah esnasında da klasik bir altın alyans vereceği ancak Meghan Markle’ın aynı şeyi yapamayacağı konuşuluyor.

 • 8

  Kraliyet ailesine yakın kaynaklara göre Prens Harry, tıpkı ağabeyi Prens William ve büyükbabası Prens Philip gibi alyans takmayacak.

 • 9

  Prens William ve Philip’in alyans takmamalarının özel ya da geleneksel bir nedeni yok. Prens William’ın takı takmayı sevmediği, bu nedenle evlilik yüzüğü de kullanmadığı biliniyor.

 • 10

  Prens William ve Prens Harry'nin babaları Prens Charles ise parmağından yüzüğünü çıkarmıyor.