Sinan'ın İstanbul'u

National Geographic

Koca imparatorluğun üzerine titrediği başkenti İstanbul, bir yeniçerinin maharetli ellerinde nasıl şekillendi?

 • 1

  Koca imparatorluğun üzerine titrediği başkenti İstanbul, bir yeniçerinin maharetli ellerinde nasıl şekillendi?

  Ayasofya’yı yeniden yorumlayan planıyla Süleymaniye Camii, 1557 yılından bu yana İstanbul siluetinin ayrılmaz bir parçası.
 • 2

  Mimar Sinan, eserlerinin yaklaşık yüzde 75'ini İstanbul'da inşa etti. Bir semte düşen eser sayısı yer yer o kadar fazla olabiliyor ki, sıradan bir günde karnını doyuran veya otobüs bekleyen insanlar kafalarını kaldırdıklarında Sinan'ın birkaç eserini birden görebiliyor.
 • 3

  Edirnekapı’daki surların yanı başında yer alan Mihrimah Sultan Camii, İstanbul'da Kanuni Sultan Süleyman'ın çok sevdiği kızının adını taşıyan iki camiden biri.
 • 4

  1985 yılında "İstanbul'un Tarihi Bölgeleri" kapsamında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren Süleymaniye Camii özellikle cuma namazlarında büyük kalabalıkları ağırlıyor.
 • 5

  Çinileri ile ünlü olan Tahtakale'de yer alan Rüstem Paşa Camii, Kanuni'nin ünlü veziri Rüstem Paşa'nın vasiyetiydi.Bir prestij camisi olarak merhum veziriazamın eşi Mihrimah Sultan nezaretinde yaptırılan caminin boyutudönemin mimari adap kuralları gereği mütevazi bir ölçekteydi.
 • 6

  Bazı kaynaklara göre imparatorlukta Kabe'den sonra en saygı gören yapı olan Ayasofya ile selatin camileri arasındaki ikonografik diyalog 16. yüzyıldan bu yana devam ediyor. Bu diyalog etkilerini Sinan'ın diğer bazı eserlerinde görmek mümkün.
 • 7

  Ayasofya'nın etkileyici kubbesi uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu topraklarında rakipsiz bir şekilde yükseldi. Sinan'ın iki minare ve kubbe baskısına önlem olarak payandalar eklediği yapının görkemi mimarbaşını oldukça etkilemiş olmalı ki, otobiyografik eseri Tezkiretü'I Bünyan'da Ayasofya'dan birçok kez söz ediyor.
 • 8

  Edirne'yle özdeşleşmiş olan Selimiye Camii, Sinan'ın mimari anlayışı doğrultusunda kentle topografik açıdan bütünleşmiş durumda.
 • 9

  Mimarbaşının görkemli yapıtlarına tezat oluşturacak kadar sade türbesi Süleymaniye'de, en uzun hizmet ettiği padişah olan Kanuni Sultan Süleyman sebilinin yanı başında bulunuyor.
 • 10

  Sinan'ın eserleri yalnızca işleviyle var olmuyor. Birçoğu, İstanbul'daki Süleymaniye Camii gibi, yapıldığı kentlere adanmış birer anıt olma özelliği de taşıyor. Belgrad'dan Van'a, Budapeşte'den Mekke'ye dek Sinan'ın bir kısmı halen ayakta, bir kısmıysa tarihe gömülmüş olan 300'ü aşkın eseri milyonlarca insanın hayatında iz bıraktı.

  Devamını National Geographic Türkiye'nin Mayıs sayısında veya iPad/iPhone/Android edisyonlarında okuyabilirsiniz.