Tek kollu model Rebekah Marine

ntv.com.tr

Protez kolu nedeniyle “biyonik model” lakabıyla anılan Rebekah Marine, hayatını moda dünyasına farklılığı öğretmek ve engellilerin hayatını kolaylaştırmaya adamış biri.

 • 1

  ZOR GEÇEN ÇOCUKLUK

  ZOR GEÇEN ÇOCUKLUK

  Rebekah Marine, çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını bol kıyafetler içine gizlenerek, birileriyle tanışırken vücudunda bir şeylerin farklı olduğu anlaşılmasın diye şekilden şekle girerek geçirmiş bir model.

 • 2

  KORKUSUNUN ÜSTÜNE GİTTİ

  KORKUSUNUN ÜSTÜNE GİTTİ

  “Ergenlik çağım kameralardan saklanarak geçti. İçe kapanık biriydim” diyen doğuştan tek kollu olan Marine, kariyerini, en büyük korkusunun üstüne giderek sürekli spotların önünde olacak şekilde kurmasıyla etrafını şaşırtan biri.

 • 3

  ARANAN MODEL HALİNE GELDİ

  ARANAN MODEL HALİNE GELDİ

  ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşayan model, moda markası Nordstrom kampanyasında ve çeşitli moda dergilerinde yer aldıktan sonra kısa sürede New York Moda Haftası’ndaki defilelerde boy gösteren bir model haline geldi.

 • 4

  BİYONİK MODEL

  BİYONİK MODEL

  Şimdi 29 yaşında olan Marine, kolunda taşıdığı yüksek teknolojili protezden dolayı “biyonik model” lakabıyla anılıyor.

 • 5

  KOLUNU TELEFONLA YÖNETİYOR

  KOLUNU TELEFONLA YÖNETİYOR

  Sahip olduğu ileri teknolojili protez kolunu akıllı telefonunda yer alan bir uygulama ile kontrol edebilen Marine, kahve fincanı tutabiliyor, parmaklarını hareket ettirebiliyor.

 • 6

  ENGELLİLERE ÖZEL KIYAFET

  ENGELLİLERE ÖZEL KIYAFET
  Marine, hayatını, modada farklılığa ve engelliler için uyarlanabilir kıyafetler üretilmesine adadı.
 • 7

  FARKINDALIK YARATMAK İSTİYOR

  FARKINDALIK YARATMAK İSTİYOR
  Marine, son olarak, geçen hafta New York’ta gerçekleşen, engellilere özel kıyafet ihtiyacı için farkındalık yaratmayı amaçlayan ve temsilcisi olduğu Runway of Dreams 2016 Gala’sına katıldı.
 • 8

  DEFİLEYE ÇIKTI

  DEFİLEYE ÇIKTI
  Gecede, engellilere özel tasarımların sergilendiği bir de defile yapıldı. Marine, kendisi gibi engelli modellerle birlikte podyuma çıktı.
 • 9

  ENGELLİLER İÇİN TASARIM

  ENGELLİLER İÇİN TASARIM

  Defilede, fermuar ve düğme yerine mıknatıs özellikli, ayarlanabilir etek boyları ve kollarına sahip, engelliler için kolay giyilip çıkarılabilen tasarımlar sergilendi.

 • 10

  "NEDEN GEÇ KALDIK?"

  "NEDEN GEÇ KALDIK?"

  Today.com’a yaptığı açıklamada Marine, “Engellilere uyarlanabilir kıyafet meselesi çok önemli. Neden bunu daha önce yapmadık?” şeklinde konuştu.

 • 11

  "16 YAŞINA KADAR ATKUYRUĞU YAPAMADIM"

  "16 YAŞINA KADAR ATKUYRUĞU YAPAMADIM"

  Marine, “Ben çocukken Google ya da Facebook yoktu, dolayısıyla bir engelli olarak ayakkabılarımı nasıl bağlayabileceğim ya da gömleğimi nasıl ilikleyebileceğim gibi birtakım bilgilere ulaşacağım kaynak da yoktu. Hepsini kendim öğrenmek zorundaydım. 16 yaşıma gelene kadar saçımı nasıl atkuyruğu yapacağımı öğrenemedim” dedi.

 • 12

  DERS VERİYOR

  DERS VERİYOR

  Toplumu engelliler hakkında eğitmek ve farklılığa teşvik etmek için motivasyon konuşmaları da yapan Marine, "Modellik, kolu farklı olan birilerini hayatında hiç görmemiş olanlar için büyük bir eğitim platformu gibi” dedi.

 • 13

  MODELLİĞE BAŞLAMAK KOLAY OLMADI

  MODELLİĞE BAŞLAMAK KOLAY OLMADI

  Modelliğin hayattaki en büyük hayali olduğunu söyleyen Marine’in, engelini saklayarak geçirdiği çocukluk ve ilk gençlik döneminden sonra 20’li yaşlarının başlarında modellik yapmak için cesaret kazanması kolay olmamış.

 • 14

  "TEK ENGELİM BOYUM"

  "TEK ENGELİM BOYUM"

  Model ajanslarının artık farklılığa daha açık olduklarını dile getiren Marine, “İronik ama şimdi en büyük engelim kolum değil 1,60’lık boyum” dedi.

 • 15

  ENGELLİ PROJELERİNDE

  ENGELLİ PROJELERİNDE

  Moda dünyasında istediği her şeyi yapabildiğini ispatlayan Marine, kendisi gibi engelli olan çocukları cesaretlendirmek için kar amacı gütmeyen projelerde yer almaya devam ediyor.

 • 16

  ENGELLİ ÇOCUKLARA DESTEK

  ENGELLİ ÇOCUKLARA DESTEK

  “Engelli çocukların sahip oldukları güvensizliği ortadan kaldırarak, hayallerine kavuşmaları için önlerindeki engelleri kaldırmayı çocuklara öğretmek gerekiyor” diyen Marine, “Onları desteklemek zorundayız” şeklinde konuştu.