Ters akıntı

Güney Afrika dünyanın en bereketli sularıyla çevrili. Ancak bu denizlerin ve geçimini bu sulardan sağlayan balıkçı topluluklarının sürekliliği tartışmaların odağında. Balıkçılık yapanlar hiziplere ayrılmış durumda; bir yanda köklü balıkçı aileleri var, öte yanda da oportünistler. Bazı araştırmacılarla birlikte 2028 yılına kadar ülkenin toplam deniz alanlarının yüzde 15ini av yasağı koruması altına almayı amaçlayan bir açılım stratejisi üzerinde çalışıyor.

 • 1

  Ters akıntı

  Ters akıntı
  Güney Afrika dünyanın en bereketli sularıyla çevrili. Ancak bu denizlerin ve geçimini bu sulardan sağlayan balıkçı topluluklarının sürekliliği tartışmaların odağında. Balıkçılık yapanlar hiziplere ayrılmış durumda; bir yanda köklü balıkçı aileleri var, öte yanda da oportünistler. Bazı araştırmacılarla birlikte 2028 yılına kadar ülkenin toplam deniz alanlarının yüzde 15’ini av yasağı koruması altına almayı amaçlayan bir açılım stratejisi üzerinde çalışıyor.
 • 2

  Ters akıntı

  Ters akıntı
  Kürklü fok, Cape Town açıklarında, Atlas Okyanusu’nun dalgaları arasında... Kentin kıyı şeridindeki deniz hayvanlarını korumak için 2004 yılında kurulan deniz koruma alanı (DKA), Güney Afrika’daki 23 benzer alandan biri.
 • 3

  Ters akıntı

  Ters akıntı
  Namibya’da, “Elmas Sahili” yakınlarındaki Mercury Adası’nda martılar, sümsük kuşları ve penguenler birbirine komşu. Ülkenin ilk DKA’sı, 400 kilometrelik sahil boyunca Mercury ve diğer on ada etrafında insan etkisini azaltmayı ve doğal bolluğu artırmayı amaçlıyor.
 • 4

  Ters akıntı

  Ters akıntı
  Balıkçılar, doğa koruma yetkilileri ve turizmciler Mozambik’in kuzeyindeki Vamizi Adası’nın bir yanında resifleri koruma, diğer yanında ise balıkçılığa izin verme konularında anlaştılar. Balık avlanan alanda papağan balıklarının, çütrelerin ve diğer türlerin boyu büyüyor ve sayısı artıyor.
 • 5

  Ters akıntı

  Ters akıntı
  Mercury Adası, sayıları son 20–30 yılda birkaç bine kadar düşen nesli tükenmekte olan sahil karabatağı için önemli bir sığınak.
 • 6

  Ters akıntı

  Ters akıntı
  Mozambik’in Ponta do Ouro deniz koruma alanında endüstriyel liman kompleksi kurma planları, Afrika’nın güneyindeki en zengin mercan resiflerini –fotoğrafta, sahil açıklarındaki koyu yerler– tehdit ediyor.
 • 7

  Ters akıntı

  Ters akıntı
  Köpekbalığı kovucu özelliğe sahip elektromanyetik sörf tahtası prototipi Durban yakınlarındaki Aliwal Shoal deniz koruma alanında deneniyor. Alet, sörfçülerle köpekbalıkları arasındaki istenmeyen karşılaşmaları engellemede yararlı olabilir.
 • 8

  Ters akıntı

  Ters akıntı
  Deniz koruma alanları, planktondan yırtıcılara tüm ekosistemleri korumayı amaçlıyor. Mozambik’in güneyinde, Ponta do Ouro’daki sağlıklı resifler nedeniyle göçmen yem balıkları her yıl geri dönüyor ve zehirli aslanbalığı gibi yırtıcıları çekiyor.
 • 9

  Ters akıntı

  Ters akıntı
  Sahillerde kurulan küçük koruma alanlarının, tonbalığı gibi derin su türlerine, bazı köpekbalıklarına, deniz memelilerinin çoğuna ve deniz kuşlarına pek faydası dokunmuyor. Özellikle de bu alanlarda balık avlama izni varsa... Ancak, önemli üreme ve toplanma bölgelerini korumaya yetecek büyüklükteki açık deniz koruma alanların��n bu hayvanlara yararı olabilir.
 • 10

  Ters akıntı

  Ters akıntı
  Ama endüstriyel boyutlu balıkçılık, madencilik ve fosil yakıt şirketleri bu tür koruma alanlarına karşı çıkıyor. Birçok Afrika topluluğunun denizle derin bağları var, geleneksel hekimler su kenarlarında ritüeller ve törenler düzenliyor.
 • 11

  Ters akıntı

  Ters akıntı
  Balinalar, yunuslar, deniz kuşları, foklar ve fotoğrafta görülen bakır köpekbalıkları gibi köpekbalığı türleri, Hint Okyanusu sahilleri boyunca kuzeydoğuya doğru gerçekleşen Güney Afrika’nın yıllık sardalye akınını takip ediyor. Bir zamanlar okyanusların ne kadar bereketli olduğunu hatırlatan bu akın, tehlike altındaki denizler için harekete geçme çağrısının gerekliliğine dikkat çekiyor.

  Hikayenin tamamını NATIONAL GEOGRAPHIC TÜRKİYE'nin Aralık sayısında bulabilirsiniz.