Yeşim Göl son demlerinde mi?

National Geographic

Turkana Gölü, Kenya’nın ücra kuzey kesimindeki kabilelerin yaşam kaynağı. Ve şimdi yeni projeler nedeniyle can damarı tehlikede. El Molo kabilesi erkekleri, mızrakları ve sabırları sayesinde Turkana’nın doğu kıyılarında eski yöntemlerle balık avlıyor.

 • 1

  Turkana Gölü, Kenya’nın ücra kuzey kesimindeki kabilelerin yaşam kaynağı. Ve şimdi yeni projeler nedeniyle can damarı tehlikede. 

  El Molo kabilesi erkekleri, mızrakları ve sabırları sayesinde Turkana’nın doğu kıyılarında eski yöntemlerle balık avlıyor.
 • 2

  Ne olduğu bilinmeyen bir hastalığın pençesindeki Setiel Guokol, hastalığa kötü ruhların yol açtığını ve gölün iyileşmek için son umudu olduğunu söyleyen Daasanach şifacı tarafından çamura bulanmış.
 • 3

  Safkan El Molo'lardan geriye –fotoğraftaki kadın dahil– birkaç kişi kalmış. Çoğu, farklı kabilelerden insanlarla evlenmiş.
 • 4

  El yapımı sapan ve çamur toplarıyla silahlanmış kız, ailesinin göl yakınında ektiği darıyı aç kuşlardan koruyor. Tahıl, tarım için Omo Nehri'nin mevsimlik taşkınlarına ve bereketli sahillerine bel bağlayan Daasanach'ların başlıca yiyeceği.
 • 5


  Turkana Gölü’nün güney ucundaki göletlerde alg gelişiyor. Bitkinin göldeki yaygınlığı ilk dönem kâşiflerinin buraya Yeşim Göl adını vermesine neden olmuş.

  Etrafını çevreleyen zorlu topraklar nedeniyle Avrupalılar tarafından haritalanan en son büyük Afrika gölü olmuş Turkana.
 • 6

  Turkana Gölü'nün Merkez Adası'nda oluşan bir krater gölünde on binlerce flamingo algle besleniyor.
 • 7

  Turkana Gölü'ndeki El Molo kabilesinin balıkçıları göle ağ atmaya hazırlanıyor. Balıkçıların ataları hippopotam ve timsahlar gibi daha iri avların peşindeydi. Bölgede bir zamanlar tarımla uğraşan diğer kabileler de günümüzde balıkçılıktan medet umuyor.
 • 8

  Daasanach asıllı Herek Gurge Arabo, annesi tarafından erkeklerin gelecekteki eşlerine evlenme teklifi ettiği eş bulma törenine hazırlanırken yüzünde kararlı bir ifade var.
 • 9

  Ellerinde kamçılar, değnekler ve geleneksel tabureler sallayan, kimileri devekuşu tüyü takmış Daasanach erkekler, İleret’te düzenlenen eş bulma töreninde potansiyel eşlerin olduğu grubun içinde dans ederek kendilerine yol açıyor.
 • 10

  Meraklı bir timsah, Güney Adası yakınlarında uzaktan kumandalı fotoğraf makinesini inceliyor. Turkana Gölü dünyanın en büyük timsah kolonisine sahip. 1960’larda biyologlar burada 14 bin Nil timsahı bulunduğunu tahmin ediyordu ama o dönemden bu yana sayıları konusunda pek bir araştırma yapılmış değil.
 • 11

  Selicho köyünde çocuklar, kurutulmuş balık dolu kamyonda oynuyor. Önemli bir protein kaynağı olan balık, Kongo Demokratik Cumhuriyeti gibi görece uzak ülkelere bile satılıyor.
 • 12

  Kakuma Mülteci Kampı’nda bir ayna satıcısı... Turkana Gölü’ne 180 kilometre uzaklıktaki BM kampında Sudan, Somali ve diğer ülkelerdeki savaşlardan kaçan 180 bin mülteci yaşıyor.

  Devamını National Geographic Türkiye'ninAğustos sayısında veya iPad/iPhone/Android edisyonlarında okuyabilirsiniz.