Meteoroloji açıkladı: Marmara'da kar kalınlığı 30 santimetreyi bulacak

Hava durumu için aktarılan son dakika haberine göre; cumartesiyi pazara bağlayan gece, Marmara Bölgesi'nde akşam saatlerinden sonra başlayacak kar yağışının, kıyılarda 5-15, iç kesimlerde 15-20, yüksek kesimlerde 20-30 santimetreye kadar ulaşması bekleniyor. Bölgede kuvvetli rüzgar ve fırtınayla birlikte kar yağışının zaman zaman tipi şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

İHA - ntv.com.tr 12.02.2021 - 15:24

Meteoroloji açıkladı: Marmara'da kar kalınlığı 30 santimetreyi bulacak

İstanbul hava durumu için Meteoroloji'den son dakika haberi... 

Ülkenin kuzeyi kuvvetli soğuğun etkisi altına girdi. Pazar günü Marmara ve Batı Karadeniz'de yoğun kar yağışı ve fırtına, Ege'de kuvvetli yağmur yaşamı aksatabilir. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan son tahminlere göre, hafta sonuna doğru Türkiye genelinde soğuk hava dalgası etkili olacak. Marmara Bölgesi'nde hava sıcaklığı sıfırın altına düşecek. Anadolu karla kaplanacak.

METEROLOJİ UYARDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğünde yer alan uyarıya göre; cumartesi gece saatlerinde başlayacak kar yağışıyla birlikte Marmara Bölgesi'nde kar kalınlığı yer yer 30 santimetreye kadar çıkacak. 

Yapılan yoğun kar yağışı uyarısının yanı sıra kuvvetli rüzgar ve fırtınayla birlikte bölgede zaman zaman yağışlar tipiye dönüşebilecek.  

YURDA KARA KIŞ GELDİ 

Marmara'dan başlayarak ülkede sıcaklıklar 10-15 derece birden düşecek.  

Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Antalya, Çanakkale ve Muğla çevrelerinde yer yer gök gürültülü sağanak, Marmara'nın kuzey ve Doğusu ile Batı Karadeniz'in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun kuzeybatısının yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis hadisesi ile birlikte doğu bölgelerde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunuyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre, hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun kuzeyinde güney ve güneybatı yönlerinden, Marmara ve Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50- 90km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

YURT GENELİ HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu yüksekleri karla karışık yağmurlu 11

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu ve karla karışık yağmurlu yüksekleri kar yağışlı 4

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu 15

Adana: Parçalı bulutlu, hafif sağanak yağışlı 20

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 17

Samsun: Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu öğle saatlerinden itibaren yağmur 19

Trabzon: Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu akşam saatlerinden itibaren yağmurlu 22

Erzurum: Az bulutlu zamanla parçalı çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren kar yağışlı 9

Diyarbakır: Az bulutlu zamanla parçalı bulutlu 16

İSTANBUL'DA KAR PAZAR VE PAZARTESİ ETKİLİ

Sayfa Yükleniyor...