Pastırma sıcakları ne zaman olur? (Pastırma yazı ne demek?)

Genellikle ekim ayında görülen ve sıcaklıkların mevsim normallerine göre daha yüksek seviyelerde seyrettiği günler için denilen pastırma sıcakları, yılda birkaç defa yaşanır. Kısa süren bu sıcaklıkların ardından hava yeniden soğuyarak mevsim normallerine geri döner. Peki, pastırma yazı sıcakları ne zaman?

Haberler 13.10.2021 - 11:19

Pastırma sıcakları ne zaman olur? (Pastırma yazı ne demek?)

Sonbahar aylarının belirli dönemlerinde artan sıcaklık artışı için kullanılan bir tabir olan pastırma yazı sıcakları, gündüzleri güneşli, geceleri ise serin bir havayla karşı karşıya bırakır.

PASTIRMA SICAKLARI NE ZAMAN?

Pastırma yazı, sonbahar mevsiminde genellikle ekim ayı sonuna doğru ile kasım ayının ikinci haftası arasında meydana gelir. dalgasının etkili olduğu bu günlerde, sıcaklıklar normallerine göre daha yüksek seviyelerde seyreder, gündüzleri güneşli, geceleri açık ve ayazlı olur.

PASTIRMA YAZI NEDİR?

Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim. Bazen yılda birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Pastırma yazı deyimi, pastirmanin bu dönemde hazirlanmasi sebebi ile verilmiştir. Gece ve gündüz arası sicakliklarin birbirine yakin ve sıcak olmasi sebebi ile; pastirmanin en ideal sekilde kurumasi bu dönemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem, Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" (Indian summer) gibi adlar alır.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...