Yurt geneli hava durumu: İstanbul için kuvvetli yağış ve dolu uyarısı (Bugün hava nasıl olacak?)

Hava durumu için Meteoroloji'den aktarılan son dakika haberine göre İstanbul'da sabah saatlerinde başlayan yağış, rüzgarın etkisi ile akşam saatlerinde sağanak yağışa dönecek. Beraberinde etkili olması beklenen karayel ile İstanbul'da yağışlar kar şeklinde görülebilir. Meteoroloji, İstanbulluları su baskını, yıldırım ve küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı da uyardı. Ankara'da ise bugün kuvvetli rüzgar bekleniyor. Valilik bölgede oluşabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı. Peki bugün hava nasıl olacak?

Haberler - ntv.com.tr 05.02.2020 - 15:00 | Son Güncelleme : 05.02.2020 - 15:16

Yurt geneli hava durumu: İstanbul için kuvvetli yağış ve dolu uyarısı (Bugün hava nasıl olacak?)

İstanbul hava durumu için 'den son dakika haberi... 

Marmara, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun batısı ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu ile gece saatlerinden itibaren İç Ege, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısında karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde beklenen yağışların; Marmara ve Ege ile Antalya'nın doğu ve batı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Yurt genelinde etkili olan lodos sıcaklıkları artırırken özellikle Marmara ve Ege Bölgesi'nde yağışları kuvvetlendirmeye devam ediyor.  

Rüzgarlar bugün oldukça kuvvetli ve deniz ulaşımı Marmara Denizi'nde aksatıyor. SEFER SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ 

Akşama doğru bölgede yerini karayele bırakacak rüzgar Trakya'da sıcaklıkları azalatacak. Azalan sıcaklık ile Trakya'da karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerde kar yağışı bekleniyor.

Hissedilen sıcaklıklar ise cuma gününden itibaren hızlıca düşecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara ve Ege ile Antalya'nın doğu ve batı ilçelerinde kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbir alınmalı.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Marmara ve Kıyı Ege’de güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak başlayacak olan rüzgarın, zamanla iç ve kuzey kesimlerde etkisini artırarak kuvvetli ve zaman zaman fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbir alınmalı.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinin dik eğime sahip ve yüksek kar örtüsü olan yerlerde çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbir alınmalı.

METEOROLOJİ'DEN ÇIĞ UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Çığ bölgesinde bugün akşam saatlerine kadar orta ve zamanla hafif kuvvette kar yağışlarının devam edeceği tahmin ediliyor. Yarın (Perşembe) bölgede yağış beklenmiyor. Cuma günü başlayacak kar yağışlarının öğleden sonra etkisini arttırması ve pazar sabah saatlerine kadar kuvvetli rüzgarla birlikte tipi şeklinde yoğun olarak devam edeceği tahmin ediliyor. Bölgede çığ oluşma riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

VAN 3 GÜNLÜK HAVA DURUMU VAN 3 GÜNLÜK HAVA DURUMU

İSTANBUL HAVA DURUMU

İstanbul'da sabah saatlerinde başlayan yağmurlar akşam saatlerine doğru oldukça kuvvetlenecek. 

Yarın akşam etkili olacak yağışların kar ve karla karışık yağmura dönmesi bekleniyor. Özellikle cuma gece saatlerinde İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi'nde kuvvetli yağmurlar devam edecek. 

Yarın İstanbul'da sıcaklıkları yer yer 10-15 dereceye kadar  düşmesi bekleniyor.

DOLU UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada;

"Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün öğle saatlerinden sonra İstanbul’da kısa süreli ve yerel olarak kuvvetli (20-40 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" ifadelerine yer verildi.

ANLIK HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYINIZ

ANKARA HAVA DURUMU

Ankara Valiliği ise beklenen rüzgarlı hava için bölgeye fırtına uyarısında bulunarak şu açıklamayı yaptı:

''5 Şubat 2020 Çarşamba günü sabah saatlerinden itibaren güneybatıdan başlayacak kuvvetli rüzgârın (lodos) etkisini artırarak kuvvetli ve tam fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi beklenmektedir. 

Fırtınanın, 6 Şubat 2020 Perşembe günü akşam saatlerine kadar ilimiz genelinde etkili olmaya devam edeceği beklendiğinden kuvvetli rüzgâr ve fırtınanın meydana getireceği olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı zehirlenmeler, ağaç ve direk devrilmesi) vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. ''

İSTANBUL 10 GÜNLÜK HAVA DURUMU İSTANBUL 10 GÜNLÜK HAVA DURUMU

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı 15

İstanbul: Çok bulutlu ve yağışlı (Yağışların; öğleden sonra ve akşam saatlerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor) 15

İzmir: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı (Yağışların; öğleden sonra kuvvetli olması bekleniyor) 18

Adana: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı 18

Antalya: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı (Yağışların; doğu ve batı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor) 18

Samsun: Çok bulutlu 22

Trabzon: Çok bulutlu 16

Erzurum: Çok bulutlu ve hafif kar yağışlı 3

Diyarbakır: Çok bulutlu ve yağmurlu 7

Sayfa Yükleniyor...