Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 30 Kasım 2017 tarihinde İstanbul Kartal'da bulunan bir binadaki odada silahla vurularak öldürüldüğü tespit edilen 17 yaşındaki Aleyna Can'ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

Hazırlanan iddianamede, şüphelilerden Bayram Ekici'nin Aleyna Can'ın erkek arkadaşı olduğu, olaydan önce Cevizli Mahallesi Karabük Caddesi'nde oda kiralayarak kalmaya başladığı anlatıldı.

İlerleyen günlerde, şüphelinin kaldığı odaya önce Aleyna Can'ın gelerek birlikte kalmaya başladıkları aktarılan iddianamede, olay günü de yanlarına diğer şüpheliler Mesut Vural ile Ercan Ekici'nin geldikleri belirtildi.

İddianamede, şüphelilerden Bayram Ekici'nin, Mesut Varol'un belinde bulunan tabancayı dışarıda polis kontrolüne takılmaması için odaya bırakmasını söylediği, bunun üzerine Varol'un da silahı odada bulunan çekmeceye bıraktığı kaydedildi.

Şüpheliler Mesut Varol ve Ercan Ekici'nin bir süre dışarıyı çıkarak gezdikten sonra akşam saatlerinde tekrar odaya geldikleri kaydedilen iddianamede, odada bulunan Bayram Ekici ile Aleyna Can'ın yanına oturdukları, bu sırada çekmecede bulunan silahı ellerine aldıkları, tetik düşürmek suretiyle ateşleyerek Aleyna Can'ı vurarak öldürdükleri oldukları anlatıldı.

İddianamede, olaydan sonra şüpheliler Mesut Vural ve Bayram Ekici'nin resepsiyonda bulunan kişiye kameraların şifresini sordukları, daha sonra Mesut Varol'un aracına binerek kaçtığı, Bayram Ekici'nin de şahsi eşyalarının bulunduğu çantayı kaldığı odadan çıkartarak karşı odaya bıraktığı anlatıldı.

Şüphelilerin Can'ı öldürmeleri hususunda birbirlerini suçlayıcı savunmalar yaptıkları belirtilen iddianamede, bu şekilde 3 şüphelinin de üzerlerine atılı suçu işlediklerinin anlaşıldığı vurgulandı.

İddianamede, şüpheliler Bayram Ekici, Mesut Vural ve Ercan Ekici'nin "kasten öldürme" suçundan ayrı ayrı müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi.

Hazırlanan iddianamede, gönderildiği Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Şüphelilerin yargılanmalarına ilerleyen günlerde başlanacak.

KORUMA KARARI KORUYAMADI (ALEYNA CAN'IN HİKAYESİ)