İlişkili Haberler

Temmuz ayında da kadın cinayetlerinde ciddi bir düşüş yaşanmadı.

2018 yılının Temmuz ayında 37 kadın öldürüldü. Çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre kadınların 16’sının neden ve kim tarafından öldürüldüğü tespit edilmezken, 10’u intihar veya başka bir sebep gösterilerek şüpheli ölüm olarak kaydedildi.

Kadınların 16’sının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 10’u şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti; bunun dışında 7’si kendi hayatına dair karar almak isterken, 1’i boşanmak istediği için ve 3’ü ekonomik gerekçelerle öldürüldü.

Kadınların 15’inin faili meçhul, 9’u akrabası ya da tanıdığı kişiler tarafından, 7’si evli olduğu erkek, 2’si birlikte olduğu erkek, 2’si oğlu, 11’i erkek kardeşi ve 1’i imam nikahlı olduğu erkek tarafından öldürüldü.

Öldürülen kadınların 10’u 36-65 yaş aralığında, 4’ü 26-35 yaş aralığında, 6’sı 19-25 yaş aralığında.

İzmir’de D.Ş. boşandığı erkek E.Ç tarafından sokak ortasında kesici aletle yaralandı. D.Ş, kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesi veriyor.

Konya’da Yakup Kaya, evli olduğu Emine Kaya’yı ateşli silahla yaraladıktan sonra intihar etti. Emine Kaya’nın tedavisi sürüyor.

Ankara’da trans kadın bir erkek tarafından kesici aletle yaralandıktan sonra ikinci katın balkonundan aşağı atıldı. Kadının kaldırığı hastanede tedavisi sürerken, fail yakalandı.

Aydın’da kendisinden boşanmak isteyen evli olduğu Tülin Duran’a ve çevresindekilere ateşli silahla saldıran Mustafa Duran, kızlarını da vurdu. Olay sonucunda Tuğçe Duran ağır yaralandı 5 kişi hayatını kaybetti.

İstanbul’da S.G., kendisinden boşanan N.Ö’yü evinde kesici aletle ağır yaraladı. N.Ö’nün yaşam mücadelesi sürüyor.