Çocuğu kaç yaşına kadar anne baba yıkayabilir?

Ebeveynlerin çocuklarını kaç yaşına kadar yıkaması doğru olur? Çocuklar anne babalarını kaç yaşına kadar çıplak görebilmeliler? Dr. Koray Karabekiroğlu, ebeveynlerin çocuklarını yıkarken dikkat etmeleri gerekenleri anlattı.

Çocuğu kaç yaşına kadar anne baba yıkayabilir?

Haberler 21.05.2022 - 14:14

Babaların kız çocuklarını kaç yaşına kadar yıkaması doğru olur? Çocuklar kaç yaşından itibaren kendi başlarına banyo yapabilecek duruma gelirler? Dr. Koray Karabekiroğlu, 'Çocuğuma Nasıl Davranmalıyım?' adlı kitabında bu sorulara şöyle yanıt veriyor:

"5 yaşına gelene kadar çocukları kimin yıkadığı (baba veya anne; hatta ikisi birlikte) pek fark etmez. Ayrıca anne ile baba birlikte çocuğunu bir oyun gibi yıkayabilir. Sırtını keseleme, başını yıkama vs. bir birliktelik ve eğlence fırsatı olabilir. Ancak özellikle babalar bazen kızlarını çıplak görmekten çekinebiliyorlar. Burada bir sakınca olmadığı söylendiği halde yine de bir çekince yaşıyorlarsa, bu işi annelere bırakmak daha iyi olabilir. Sadece cinsellik açısından değil, psikolojik gelişim açısından da 10 yaşından sonra kız ya da erkek çocuklara, anne ya da babanın banyoda yardımcı olmaları artık pek gerekli değildir.

Aslında bu sorunun yanıtı kültürlere göre de değişecektir. Özellikle İskandinav ülkelerinde neredeyse tüm yaşlarda aynı cinsiyetten insanlar birlikte çıplak duş alabiliyor, birlikte çıplak olarak soyunma odalarını kullanabiliyorlar. 

Türkiye koşullarını düşünürsek, 3 yaşından itibaren anne ve babanın çıplak olmaması, 7 yaşından itibaren de çocuğun kendi kendine banyo yapmaya başlaması daha yerinde olur. 

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...