Titus Tüneli, Hatay'ın turizmine katkı sağlıyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen Hatay'ın Samandağ ilçesindeki Titus Tüneli, kentin turizmine katkı sağlamaya devam ediyor.

Titus Tüneli, Hatay'ın turizmine katkı sağlıyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerde 'daki çok sayıda konutun yanı sıra tarihi ve turistik yapı da zarar gördü. Depremlerde çok sayıda kişi hayatını kaybetti, iş yerlerinin yanı sıra turizme katkı sağlayan yerler de yıkıldı.

Camileri, kiliseleri, müzesinin yanı sıra gastronomisiyle de her yıl çok sayıda yerli ve yabancının ziyaret ettiği Hatay'da, Roma döneminde yaptırılan Titus Tüneli depremlerden etkilenmeyen yerler arasında bulunuyor.

Titus Tüneli, Hatay'ın turizmine katkı sağlıyor - 1

Samandağ ilçesinde yer alan, dağdan gelen suların taşıdığı kum ve çakılların limanı doldurmasını engellemek için Roma İmparatoru Vespasianus'un emriyle 69 yılında yapımına başlanan ve oğlu Titus döneminde 81 yılında tamamlanan 380 metre uzunluğundaki Titus Tüneli, depremlerden etkilenen kentin turizmine katkı sağlamaya devam ediyor.

Titus Tüneli, Hatay'ın turizmine katkı sağlıyor - 2

"MUHTEŞEM BİR YER"

Öğrencileriyle depremlerden etkilenen 'ı görmek için gelen Ordu Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Abdullah Yüksel, kentin tarihi bölgelerini de ziyaret ettiklerini söyledi.

Yıkıma rağmen Hatay'ın anlatılamayacak güzelliğe sahip olduğunu anlatan Yüksel, "Öğrencilerimizle buradaki durumu görmek, manevi durumu paylaşmak ve hasbihal etmek için geldik. Çok verimli oldu. Titus Tüneli'ni gördük, çok güzel ve muhteşem bir yer. Herkesin görmesini tavsiye ederim" dedi.

Sayfa Yükleniyor...