"Bihter" filminin galasının yapıldığı "Sait Halim Paşa Yalısı" nerede?

16 Kasım’da yayına giren "Bihter" filminin galası, Sait Halim Paşa Yalısı’nda ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleşti. Gala görüntüleri ardından Sait Halim Paşa Yalısı'nın konumu merak edildi. Peki, "Bihter" filminin galasının yapıldığı "Sait Halim Paşa Yalısı" nerede?

"Bihter" filminin galasının yapıldığı "Sait Halim Paşa Yalısı" nerede?

Adını, Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın torunu ve eski Osmanlı Sadrazamı Sait Halim Paşa'dan alan yalı 19. yüzyılın son çeyreğinde İstanbul Yeniköy'de inşa edilmiştir.

Sait Halim Paşa Yalısı’nın tespit edilen ilk sahipleri Düzoğulları ailesidir. Bilindiği kadarıyla Düzoğullarından kalan yalıyı Aristarhis Ailesi tamamen yıktırmış ve tahmini 1863 yılında yeniden inşa ettirmiştir. Yalı, 1876 yılında Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın oğlu Prens Abdülhalim Paşa’nın mülkiyetine geçmiştir. Ancak o dönemde yalının harap halde olması ve istenilen büyüklükte olmaması nedeni ile Çanakkaleli mimar-kalfa Petraki Adamandidis’e bugünkü biçimiyle yeniden yaptırılmıştır. Abdülhalim Paşa’nın 1890 yılında vefatı ile yalı Paşa’nın dokuz evladına kalmıştır. Sait Halim Paşa, kardeşlerine ait hisseleri satın alarak 1894 yılında yalının tamamına sahip olmuştur. Paşa'nın ölümünden sonra ise yalı varislerine kalmıştır.

Sait Halim Paşa Yalısı 1968’de Turizm Bankası’na satılmış ve bir müddet sadece yabancıların girebildiği kumarhane olarak kullanılmıştır. 1974 yılında tadilattan geçen yalının, asıl büyük renovasyonu 1980-1984 yıllarında, Turizm Bankası tarafından TAÇ (Türkiye Anıt ve Çevre Koruma) Vakfı’na yaptırılarak gerçekleşmiştir. 1989’da T.C. Turizm Bankası, Türkiye Kalkınma Bankası’na dönüştürülünce Sait Halim Paşa Yalısı’nın sahibi Türkiye Kalkınma Bankası olmuştur. Bu dönemde yalının bahçesi yaz aylarında restoran olarak işletilmiş, odalarının bir bölümü müze olarak düzenlenmiştir. Bunun yanı sıra Başbakanlık yazlık konutu olarak da kullanılmış ve zaman zaman resmi toplantılar burada yapılmıştır. 1995 yılında, Başbakanlık resmi konuk evi olarak kullanıldığı sırada yangın geçirmiştir. Yangın sonrası başlatılan restorasyon 2002 yılında tamamlanmıştır. Prof. Dr. Doğan Kuban başkanlığında, yedi danışmanın denetiminde gerçekleştirilen çalışmalar sırasında yapı, yangından önceki haline göre değil de inşa edildiği 1860’lı yıllardaki haline göre restore edilmiş, 2005 yılında 49 yıllığına üst kullanım hakkı özel sektöre devredilmiştir.

Sait Halim Paşa Yalısı günümüzde düğün, toplantı ve davetlerin vazgeçilmez adreslerinden biri olmuştur.

"Bihter" filminin galasının yapıldığı "Sait Halim Paşa Yalısı" nerede? - 1

SAİT HALİM PAŞA YALISI'NA ULAŞIM

Yeniköy’de Boğaz’ın kıyısında yer alan Sait Halim Paşa Yalısı’na hem deniz hem kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
Yalı Taksim Meydanı’na 30 dakika (16 km), Atatürk Yeşilköy Havalimanı’na 40 dakika (36 km), Sabiha Gökçen Havalimanı’na 45 dakika (47 km) uzaklıktadır.

Yalının iskelesi teknelerin yanaşmasına imkan sağlamaktadır. Deniz yolu ile Beşiktaş İskelesi’ne 45 dakika, Kabataş İskelesi’ne 55 dakika mesafededir.

Sayfa Yükleniyor...