Roma dönemine ait zırh restore edildi

Satala Antik Kenti'nde bulunan dünyada bilinen tek "Lorica Squamata" modeli zırhın, üç yıl süren çalışma sonucunda restore edildi.

Roma dönemine ait zırh restore edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Gümüşhane'deki Satala Antik Kenti'nde 2020 yılında yapılan kazı çalışmalarında Roma dönemi lejyoner zırhı bulundu.

Erzurum'a getirilen  zırh, Atatürk Üniversitesi'nde röntgen ve tomografi ile incelendi. Röntgen sonuçlarında zırhın neredeyse tamamının sağlam olduğu anlaşıldı. Erzurum Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı'nın 3 yıl süren titiz çalışmaları sonucunda da zırhın konservasyon ve restorasyon işlemleri tamamlandı. Ardından zırh, manken üzerinde yeniden dikilerek orijinal formuna getirildi. 

Roma dönemine ait zırh restore edildi - 1

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy X hesabından yaptığı paylaşımda, "Erzurum Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı'nda uzman ellerde yeniden hayat bulan ve dünyada bilinen tek 'Lorica Squamata' model zırh, neredeyse kusursuz bir şekilde günümüze ulaştı. Roma İmparatorluğu'nun savaşçı geçmişine dair eşsiz bir pencere açan bu muhteşem eserin çıkarılmasında emeği geçen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü personelimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...