Pesketaryenler ne yer, ne yemez? Pesketaryen beslenme ile ilgili bilinenler

Peske terimi ilk olarak 1990'ların başında İtalyanca "balık" anlamına gelen "pesce" ve "vejetaryen" kelimelerinin birleştirilmesiyle ortaya çıktı. Peki, pesketaryen beslenme nedir? Pesketaryenler ne yer, ne yemez?

Pesketaryenler ne yer, ne yemez? Pesketaryen beslenme ile ilgili bilinenler

Pesketaryenlik, balık veya diğer su ürünlerinin bulunduğu fakat başka hayvanların etlerine yer vermeyen beslenme düzeni. Pesketaryen beslenmede lakto-ovo vejetaryenlerin tükettiği besinlerin çoğu bulunur ancak vejetaryenler et tüketmez. Merriam-Webster sözlüğü pescetarian sözcüğünün kökenini 1993 yılına kadar götürmektedir ve tanımını "beslenmesinde balık dışında başka ete yer vermeyen kişi" şeklinde yapmaktadır.

PESKETARYENLER NE YER - NE YEMEZ? 

Pesketaryenlerin vejetaryenlerle pek çok ortak noktası var. Meyve, sebze, kuruyemiş, tohum, tam tahıl, fasulye, yumurta ve süt ürünleri yerler, et ve kümes hayvanlarından uzak dururlar. Ancak vejetaryenlerden ayrılmalarının bir yolu var: Pesketaryenler balık ve diğer deniz ürünlerini yerler.

Pesketaryenler ne yer, ne yemez? Pesketaryen beslenme ile ilgili bilinenler - 1

PESKETARYEN BESLENME İLE NASIL ZAYIFLANIR?

Öncelikle pesketaryen diyet uygulandığında kilo kaybı artarken kilo alımı en aza indirilir. Sebzelerin kalorisi genel olarak düşük olduğundan ve balıklar da sağlıklı yağlar içerdiğinden sağlıklı bir kilo verme süreci başlar. Ayrıca, kalp hastalıkları ve diyabet gibi kronik hastalıklar da dahil olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde sebze ağırlıklı beslenmenin kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır.

Sayfa Yükleniyor...