Avrupa'da gaz fiyatları arz endişeleriyle dalgalı seyrediyor

Avrupa'da doğalgaz fiyatları, Avustralya'daki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tesislerinde çalışanların greve gitme olasılığının yarattığı arz endişeleriyle dalgalı seyir izliyor.

Avrupa'da gaz fiyatları arz endişeleriyle dalgalı seyrediyor

'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal ticaret noktası TTF'de, eylül vadeli kontratlarda megavatsaat başına gaz fiyatı dün 39,8 eurodan kapandı. Bugün açılışın ardından megavatsaat başına 42,3 euroya kadar yükselen fiyatlar, 38 euro seviyesinden işlem gördü.

Fiyatlardaki artış dün gün içinde yüzde 30'u buldu.

Gaz fiyatları, Avustralya'da Chevron and Woodside Energy Group şirketlerine ait büyük LNG tesisinde çalışanların greve gitme ihtimaliyle keskin yükseliş gösterdi.

Avustralya'nın toplam LNG ihracat kapasitesinin yarısını aksatma olasılığı taşıyan grevler, Asya'daki tüketicilerin LNG tedariki için farklı satıcılara yönlenmesine ve tedarikte Avrupa ile rekabetin artmasına yol açabilir.

AVUSTRALYA NEDEN ETKİLEDİ?

Avustralya'nın Avrupa'ya doğrudan LNG tedariki kısıtlı olsa da Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ardından kıtaya Rus gazı arzının büyük ölçüde azalmış olması Avrupa'nın LNG ithalat bağımlılığını artırdı.

Bu nedenle, küresel LNG piyasalarında oluşan arz endişeleri, Avrupa'daki gaz fiyatlarını doğrudan etkiliyor ve mevcut riskler, fiyatlarda dalgalanmaya yol açıyor.

Avrupa'ya gaz tedarik eden Norveç'in boru hatlarında bu ay sonuna doğru planlanan bakım çalışmaları da gaz tedarikini azaltacağından fiyatlardaki oynaklığı destekliyor.

Alman şirketi E.ON Üst Yöneticisi (CEO) Leonhard Birnbaum da dün yaptığı açıklamada, Avrupa'nın Rusya'dan doğalgaz ithalatının hızla düştüğünü, bu durumun Avrupa piyasasını yapısal olarak değiştirdiğini ve bu nedenle toptan enerji piyasalarındaki fiyatların yakın gelecekte yüksek kalacağını belirtmişti.

Birnbaum, kıtada enerji krizinin henüz sona ermediği uyarısında bulunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...