Borsa sert düştü, iki kez devre kesici uygulandı

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde yüzde 5 düşüşün ardından devre kesici devreye girdi. Borsada işlemler yeniden başladıktan sonra düşüş yüzde 7’yi geçince tekrar devre kesti. Gün sonunda ise BIST 100 endeksi, günü yüzde 7,08 değer kaybederek kapattı.

Borsa sert düştü, iki kez devre kesici uygulandı

Borsada iki kez devre kesici uygulandı.

İstanbul'da yüzde 5 düşüşün ardından devre kesici uygulandı. İşlemler 17.19'da yeniden başlasa da kayıp bu kez yüzde 7'yi aşınca yeniden devre kesici devreye girdi. BIST 100 endeksi 7 bin 430 puana kadar geriledi.

Borsa İstanbul AŞ, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin devreye girmesiyle pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak durdurulduğunu duyurdu.

Borsa İstanbul'un Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin devreye girmesine ilişkin yaptığı açıklama, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Saat 16.49:54 itibarıyla endekse bağlı devre kesici tetiklenmiş ve Pay Piyasası'ndaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'ndaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarı'nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur.

Pay Piyasası'nda sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları, gayrimenkul sertifikalarında ve emtia sertifikalarında saat 17.09:54'te tek fiyat emir toplama, 17.14:54'te eşleştirme yapılacak ve 17.19:54'ten itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecektir. Pay Piyasası'nda tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 17.09:54'te tek fiyat emir toplama yapılacak ve 17.19:54'ten itibaren seans kaldığı yerden devam edecektir. Varant, sertifika, BYF, yeni pay alma hakkı kuponu ve yeni pay alma hakkından arta kalan birincil piyasa sıralarında işlemler, 17.19:54'ten itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecektir."

İKİNCİ KEZ DEVRE KESTİ

Borsada işlemler yeniden başladıktan sonra düşüş yüzde 7’yi geçince tekrar devre kesici uygulandı.

GÜNLÜK KAYIP YÜZDE 7'Yİ AŞTI

Gün boyu iki kez devre kesicinin uygulandığı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 7,08 değer kaybederek günü 7.424,97 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 565,45 puan gerilerken toplam işlem hacmi 123,2 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 6,89, holding endeksi yüzde 6,44 değer kaybetti.

Tüm sektör endeksleri gerilerken, en çok kaybettiren yüzde 9,01 ile madencilik oldu.

Bu arada, Borsa İstanbul'da endekse bağlı devre kesici sistemi iki kez devreye girdi.

Analistler, küresel piyasalarda, tahvil piyasalarındaki satış baskısının güç kaybetmesi ve Çin hükümetinin ekonomiyi destekleme konusunda attığı adımlarına karşın Orta Doğu'daki çatışmalara yönelik belirsizliklerin etkilerinin sürdüğünü ifade etti.

ABD Merkez Bankasının gelecek üç toplantıda da büyük ihtimalle politika faizini sabit bırakacağı yönündeki fiyatlamaların güçlenmesinin gelecek döneme ilişkin belirsizlikleri azalttığını belirten analistler, bu durumun yatırımcıların da önünü görmesine yardımcı olduğunu vurguladı.

Yurt içinde bilanço sezonu nedeniyle hisse ve sektör bazlı hareketliliğin artabileceğini belirten analistler, yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınacak faiz kararı ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz kararının yatırımcıların odağında olacağını bildirdi.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda, ECB'nin bu hafta üç temel politika faiz oranını sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını, ECB Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamalarının bankanın bundan sonraki politikaları için ipuçları verebileceğini kaydetti.

Yarın veri gündeminde, yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD'de büyüme, dayanıklı mal siparişleri ve haftalık işsizlik başvurularının öne çıkacağını belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.400 puanın destek, 8.080 ve 8.250 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu ifade etti.

Öte yandan, TCMB PPK toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 500 baz puan artırılarak yüzde 35'e çekileceğini tahmin ediyor.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 40 oldu.

VİDEO: MERKEZ BANKASI FAİZDE NE YAPACAK?

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...