Dolar kuru bugün ne kadar? (5 Temmuz 2022 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 5 Temmuz 2022 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında, dolar ve euro alış - satış fiyatlarında son durum....

Haberler - ntv.com.tr 05.07.2022 - 17:11

Dolar kuru bugün ne kadar? (5 Temmuz 2022 dolar - euro fiyatları)

Dün TÜİK'in haziran ayında yıllık enflasyonun yüzde 78,6'ya yükseldiğini açıklamasının ardından dolar 16,80 lirayı aştı.

İki hafta önce 17,5425 ile 20 Aralık'tan bu yana yeni zirveyi gören dolar/TL, geçen hafta BDDK kararı ile 16,03'e kadar gerilemişti.

kuru, yeniden haziranın ilk haftasında işlem gördüğü seviyelere hareketlenirken, bugün 17 liranın üzerine çıktı. 

/TL ise 17,44-17,48'lerde seyrediyor.

PARİTE 20 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

endeksi 20 yıl sonra 106 seviyesinin üzerine çıkarken, euro/dolar paritesi ABD doları karşısında 2002 Aralık ayından bu yana ilk kez 1,02804 seviyesini gördü.

Rusya'dan doğalgaz tedarikinde yaşanan sıkıntıların, yüksek enerji fiyatlarının ve Ukrayna'da devam eden savaşın Bölgesi ekonomisini resesyona sokacağı endişeleri yatırımcıları eurodan güvenli liman olarak görülün ABD doları ve İsviçre frangına yönlendiriyor.

Uzmanlar, resesyon beklentilerinin artık daha güçlü bir şekilde dile getirildiğini ve bunun da risk iştahını baskıladığını belirterek, döviz piyasalarında dalgalı seyrin bir müddet daha sürebileceğini söyledi.

Haftanın ikinci yarısından itibaren yoğunlaşacak makroekonomik veri gündeminin fiyatlamalara yön vermesinin beklendiğini aktaran uzmanlar, bugün yurt içinde reel efektif döviz kuru, yurt dışında ise Avrupa genelinde hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi ile ABD'de fabrika siparişleri ve dayanıklı mal siparişlerinin izleneceğini ifade etti.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...