Dolar kuru bugün ne kadar? (7 Temmuz 2022 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 7 Temmuz 2022 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Haberler - ntv.com.tr 07.07.2022 - 17:48

Dolar kuru bugün ne kadar? (7 Temmuz 2022 dolar - euro fiyatları)

Dünyada başta Fed olmak üzere merkez bankalarının attıkları adımlar resesyon endişelerini artırdı.

endeksinin 107,0 seviyesini aşarak son 20 yılın en yükseğine çıkması küresel piyasalarda risk iştahını da azalttı.

/TL, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından 17,30'a kadar yükseldi.

/TL ise 17,60'ın altında işlem görüyor.

Dolardaki küresel harekete ek olarak yurt içinde enflasyonun yüzde 78’i aşması ve faiz farkından dolayı TL'deki reel kaybın da rekor seviyeye çıkması kurdaki yükselişi destekliyor. 24 Haziran'da BDDK'nın adımlarıyla 16'ya doğru gerileyen fiyatta bu hafta yeniden 17,25 üzeri hareketler yaşanıyor.

GÜNCEL DÖVİZ KURLARI

STERLİN, İSTİFA HABERLERİNE NASIL TEPKİ VERDİ?

İngiliz basınında Johnson'ın hem başbakanlıktan hem de parti liderliğinden ayrılmayı kabul ettiği yönelik haberler art arda geldi. Boris Johnson öğlen saatlerinde istifasını açıkladı.

Gelen haberler sonrası sterlin diğer gelişmiş paralardan pozitif ayrılarak dolar karşısında değer kazandı.

Temmuz ayına 1.21 seviyesinde başlayan sterlin/dolar çaprazı, kabinedeki kaos sonrası son 1.19 altını zorlamaya başlamış ve son 2 yılın en düşük seviyesine gelmiş, Brexit belirsizliği dönemindeki seviyeleri test etmişti.

Johnson'ın istifa edeceği haberleriyle gün içi işlemlerde sterlin dolar karşısında 0.9 puana değer kazanarak 1.20 üzerine çıktı ancak 1.20 üzerinde tutunamadı. Analistler sterlin cinsi varlıklarda 'rahatlama rallisi' olabileceğine dikkat çekiyor.

FED'DEN FAİZ ARTIŞ MESAJI

Amerikan Merkez Bankası, son toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı. Tutanaklarda, yüksek enflasyon baskısının sürmesi halinde daha yüksek faiz artışının mümkün olabileceği belirtildi.

Fed yetkilileri tutanaklarda geçen ay, yüksek enflasyonun yerleşmesini önlemek için faiz oranlarının daha uzun süre yükselmeye devam etmesi gerekebileceği konusunda anlaştılar.

Yetkililer tutanaklarda, merkez bankasının enflasyonu kontrol etme konusundaki güvenilirliğini sürdürmenin çok önemli olduğuna da vurgu yaptı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...