SON DAKİKA HABERİ: Avrupa Merkez Bankası'ndan 11 yıl sonra faiz artışı

SON DAKİKA HABERİ: Avrupa Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 0,5'e çıkardı. Mevduat faizi de 50 baz puan artışla sıfıra çekildi. Banka böylece faizde 11 yıl sonra yukarı yönlü adım attı.

Haberler - ntv.com.tr 21.07.2022 - 09:20 | Son Güncelleme : 21.07.2022 - 16:19

SON DAKİKA HABERİ: Avrupa Merkez Bankası'ndan 11 yıl sonra faiz artışı

(ECB) piyasaların yakından takip ettiği faiz kararını açıkladı.

(ECB) enflasyon artışına karşı adımını attı ve politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 0,5'e çıkardı. Mevduat faizi de 50 baz puan artışla sıfıra çekildi.

Bankanın politika faizini en az 25 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılırken, hafta başından bu yana 50 baz puan faiz artışı beklentisi güçlenmişti.

ECB karar metninde, Bankanın kriz araçlarının kullanımının piyasada önceden tahmin edilebilen adımlarla sınırlı olmadığı belirtilerek, "Gelecek toplantılarda faiz oranlarının daha da normalleşmesi olası" denildi.

Bankanın para politikasının efektif bir şekilde uygulanabilmesi ve Avro Bölgesi'nde ekonomilerdeki farklı hızdaki toparlanma nedeniyle TPI'nın (Geçiş dönemi koruma enstrümanı) gerekli bir araç olduğu kaydedilerek, para politikası normalleşmesinde TPI'nın, Avro Bölgesi'nde oynaklığın artmaması için kullanılacağı ifade edildi.

LAGARDE: ZAYIF EURO BASKI YARATIYOR

kararı sonrası konuşan ECB Başkanı Christine Lagarde, zayıf seyreden euronun enflasyon üzerinde baskı yarattığını söyledi. 

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014'ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

EURO BÖLGESİ'NDE ENFLASYON REKORDA

Tüm dünyada etkili olan enflasyon artışı genelinde görüldü. Son verilere göre, Euro Bölgesi'nde mayısta yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon, haziranda yüzde 8,6'ya çıktı.

ENFLASYON 15 AVRUPA ÜLKESİNDE ÇİFT HANEDE

Enflasyon, haziran ayında Almanya'da yüzde 8,2, Fransa'da yüzde 6,5, İspanya'da yüzde 10, İtalya'da yüzde 8,5, Belçika’da yüzde 10,5, Bulgaristan'da yüzde 14,8, Çekya'da yüzde 16,6, Letonya'da yüzde 19,2, Litvanya'da yüzde 20,5 ve Estonya'da yüzde 22 olarak belirlendi.

Böylece, AB üyesi 27 ülkenin 15’inde enflasyon oranı çift haneye ulaştı.

ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 2

Enflasyon, 'nın yüzde 2'lik hedefinin çok üzerinde seyrediyor. 

Sayfa Yükleniyor...