Gram altında yükseliş sürecek mi?  Mehmet Ali Yıldırımtürk uyardı: Bu seviyelere dikkat

Altın rekor kırmaya devam ediyor. Gram altında 2 bin 60 liranın da üzeri görüldü. NTV canlı yayına katılan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, piyasalardaki yükselişi yorumladı. Yıldırımtürk, "Gram altındaki yükseliş sürecek mi?" sorunu yanıtladı.

Gram altında yükseliş sürecek mi?  Mehmet Ali Yıldırımtürk uyardı: Bu seviyelere dikkat

Altının gramı, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından saat 10.30 itibarıyla 0,3 artışla 2 bin 60 lira seviyesini gördü.

Altının gramı, güne yükselişle başlamasının ardından 2 bin 65 lirayı görerek rekor tazeledi.

Küresel piyasalar bu hafta Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kişisel gelirler verisine odaklandı. Rakamlar enflasyona ilişkin olumsuz bir sinyal vermedi.

Amerikan Merkez Bankası Fed'in ilk faiz indirimini haziran ayında yapma ihtimali kuvvetlendi.

Ons altın 1 ay sonra 2 bin 60 doları geçti. Gram altın da tarihi zirvesini gördü.

NTV canlı yayınına katılan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, gram altındaki yükselişi değerlendirdi.

"Sadece faiz indirimleriyle şekillenmiş bir durum değil." diyen Yıldırımtürk, "Merkez bankalarından da fiyatlar gerilediğinde alımların geldiğini görüyoruz. Jeopolitik gerginlikler de altın fiyatını destekliyor." ifadelerini kullandı.

BU SEVİYELERE DİKKAT!

Yıldırımtürk, altın fiyatlarıyla ilgili ise "Kısa sürede 2 bin 20, 2 bin 70; bu seviyeler de geçilirse 2 bin 85, 2 bin 100 seviyelerini görebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

YIL GENELİNDE DÜŞÜK PERFORMANS

Altın fiyatı bu hafta yükseldi ancak yıl genelinde düşük bir performans sergiliyor.

Ons altın fiyatı iki ayda yüzde 0,5 düşerken fiyatı yüzde 5 değerlendi.

Gram altında dolar kurundaki artış etkili oldu.

Yıldırımtürk, "Alıcıları yüzde olarak verdiğimzide yüzde 70 alıcı şeklinde, satıcılar da yüzde 30'u oluşturuyor. Böyle bir hareketlilik söz konusu altın cephesinde." dedi.

Bankalar arası piyasa ile Kapalıçarşı fiyatı arasında da alım-satım makası açıldı. Gram altın Kapalıçarşı'da ve kuyumcularda, bankalararası piyasanın 100 lira üzerinde satılıyor.

  • ALTIN TÜRÜ Satış Değişim % Saat

Sayfa Yükleniyor...