İcralık borçlar için devlet desteği: Elektrik, su, doğalgaz ve telefon borçları silenecek mi?  (Destek paketinin ayrıntıları belli oldu)

Dar gelirli vatandaşların icra ve haciz sorununu çözmek için hazırlanan iki paketin ayrıntılarına NTV ulaştı. 9 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borcu tasfiye edilecek. Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçları devlet üstlenecek.

İcralık borçlar için devlet desteği: Elektrik, su, doğalgaz ve telefon borçları silenecek mi?  (Destek paketinin ayrıntıları belli oldu)

Ekonomi yönetiminin uzun süredir üstünde çalıştığı dar gelirlilere yönelik destek paketinde sona gelindi.

Kabinede de değerlendirilen icra ve haciz sorunlarını çözecek paketin ayrıntılarına NTV ulaştı.

Paketle 9 milyona yakın vatandaşın icra takibine düşen 30 milyar lira civarındaki borcu tasfiye edilecek.

İcralık borçlar için devlet desteği: Elektrik, su, doğalgaz ve telefon borçları silenecek mi?  (Destek paketinin ayrıntıları belli oldu) - 1

DAR GELİRLİYE DESTEK PAKETİ

NTV'nin edindiği bilgilere göre, paket iki ayaklı olacak.

Buna göre, 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşecek.

Bu amaçla ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecek.

Böylece bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak.

İcralık borçlar için devlet desteği: Elektrik, su, doğalgaz ve telefon borçları silenecek mi?  (Destek paketinin ayrıntıları belli oldu) - 2

İCRALIK BORÇLAR İÇİN DEVLET DESTEĞİ

Paketin ikinci ayağını ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar oluşturacak.

Bir milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.

BAKAN NEBATİ: 30 MİLYAR LİRAYA YAKIN BORÇ TASFİYE EDİLECEK

Hazine ve Maliye Bakanı düzenlemeyi NTV’ye anlattı.

Nebati, vatandaşlara destek sağlanacak borçların önemli bir kısmının temel ihtiyaçlara tekabül eden , , , telefon aboneliklerinden kaynaklandığını belirtti.

Bakan Nebati, “Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçlıyoruz. Bu borçlarda varlık yönetim şirketleri ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlar alacaklı tarafı oluşturuyor. Borçlular ise gerçek kişi. Vatandaşlar 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulacak. Bu sayede küresel ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir düzeyindeki vatandaşların icralık borçlarının tasfiyesi gerçekleşecek.” dedi.

Düzenleme Meclis’ten yasa çıkarılarak yürürlüğe girecek.

Sayfa Yükleniyor...