Küresel piyasalar ABD-Çin gerilimiyle dalgalı seyrediyor

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Çin ile egemenlik ihtilafındaki Tayvan'ı ziyaret etmesi piyasalarda dalgalanmalara neden oluyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.08.2022 - 09:12 | Son Güncelleme : 03.08.2022 - 11:32

Küresel piyasalar ABD-Çin gerilimiyle dalgalı seyrediyor

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Çin ile egemenlik ihtilafındaki Tayvan'ı ziyaret etmesi piyasalarda dalgalanmalara neden oluyor.

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetini taşıyan uçak Çin'in tehditlerine rağmen güvenli bir şekilde Tayvan'a ulaştı. Pelosi, ziyaret kapsamında yaptığı açıklamada, "ABD'nin Tayvan ile dayanışması hayatidir. Ziyaretimiz, ABD'nin Tayvan'a destek sözünü terk etmediğini açıkça göstermiştir" ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise Pelosi'nin ziyaretini kınarken, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) büyük çaplı askeri tatbikat başlattı. Çin ayrıca, ekonomik yaptırım olarak nitelendirilebilecek bir kararla Tayvan'dan turunçgiller ve iki tür balığın ithalatını durdurdu.

Söz konusu ziyaret ABD-Çin ilişkilerinde gerilime neden olurken, dün risk iştahının azaldığı piyasalarda, Pelosi'nin güvenli bir şekilde Tayvan'a ulaşmasının ardından azalan belirsizliklerle yeni günün sakin başladığı görülüyor.

Resesyon endişeleri ve jeopolitik risk algısının arttığı bir ortamda, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de yakından takip edilirken, yapılan açıklamaların "şahin" tonda olması tahvil faizlerinde yükselişi destekledi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed'in eylül toplantısında faiz oranını yarım puan artırmasını, sonrasında ise 2023'ün ikinci çeyreğine kadar çeyrek puanlık artışlara devam etmesini umduğunu söyledi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de bankanın faizleri artırmaya devam etmesini beklediğini belirtirken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester enflasyonun henüz zirveye ulaşmadığını ve yüzde 2'lik hedefe doğru sürdürülebilir bir yolda olduğuna dair birkaç ay boyunca ikna edici kanıtlar görülmesi gerektiğini vurguladı.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında satıcılı bir seyir izlendi ve Dow Jones endeksi yüzde 1,23, S&P 500 endeksi yüzde 0,67 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,16 değer kaybetti. Dün 105 ile bir ayın en düşük seviyesini gören dolar endeksi, artan risk algısı ile 106,5'e kadar yükselirken, bugün 106,1'de dengelendi. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ise dün yaklaşık 4 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 2,52'den yükselişe geçerek yüzde 2,78'i test etmesinin ardından bugün yüzde 2,71 seviyesinde bulunuyor. ABD'nin endeks vadeli kontratları yeni güne yükselişle başladı.

Avrupa tarafında, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin haber akışı gündemin odağındaki yerini korurken, dün ABD yönetimi, Kremlin bağlantılı elitler ile büyük bir çok uluslu şirketi yaptırım listesine ekledi. G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilciliği de Rusya'nın yüksek enerji fiyatlarından büyük gelir elde etmesinin önüne geçmek için tüm seçenekleri değerlendirdiklerini bildirdi. Öte yandan Belçika, uygulanan ekonomik yaptırımlar çerçevesinde Rusların 50 milyar euronun üzerindeki fonunu dondurdu.

Artan jeopolitik risklerin etkisiyle dün pay piyasalarında düşüş yaşanırken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,06, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,23 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,42 değer kaybetti. Avrupa borsaları bugün de ağırlıklı olarak ekside seyrediyor.

ÇİN'DE BORSA YÜZDE 0,7 GERİLEDİ

Asya borsalarında, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretine ilişkin gelişmeler sonrasında karışık bir seyir izlendi.

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetini taşıyan uçak Çin'in tehditlerine rağmen güvenli bir şekilde Tayvan'a ulaştı. Pelosi, ziyaret kapsamında yaptığı açıklamada, "ABD'nin Tayvan ile dayanışması hayatidir. Ziyaretimiz, ABD'nin Tayvan'a destek sözünü terk etmediğini açıkça göstermiştir." ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Pelosi'nin ziyaretini kınarken, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) da büyük çaplı askeri tatbikat başlattı. Çin ayrıca, ekonomik yaptırım olarak nitelendirilebilecek bir kararla Tayvan'dan turunçgiller ve iki tür balığın ithalatını durdurdu.

Japonya'da hizmet sektörü hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 51,2'den 50,3'e gerilerken, Çin'de hizmet sektörü PMI 54,5'ten 55,5'e yükseldi.

Bu gelişmelerle, kapanışta Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,7 azalarak 3.163 puan ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,9 yükselerek 2.461 puan oldu.

Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,5 artışla 27.741 puandan günü tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...