Küresel piyasalarda pozitif hava

Küresel piyasalarda ABD'de devam eden bilanço döneminde şirket karlılıklarının beklentileri geride bırakmasıyla pozitif bir seyir izleniyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.07.2022 - 09:21 | Son Güncelleme : 20.07.2022 - 10:25

Küresel piyasalarda pozitif hava

Bir süredir varlık fiyatları üzerinde etkili olan küresel resesyon ve enflasyon endişeleri yerini açıklanan bilançolar nedeniyle hisse ve sektör bazlı değerlendirmelere bıraktı.

ABD'de açıklanan şirket bilançolarında şirketlerin büyük kısmının beklentilerin üzerinde karlılık açıklaması, sıkılaştırıcı para politikaları ve enflasyonun, şirket karlılıkları üzerinde korkulduğu kadar etkili olmadığını gösterdi.

Küresel internet televizyon ağı Netflix'in abone sayısı bu yılın ikinci çeyreğinde 970 bin kişilik azalış gösterirken, beklentiler abone kaybının 2 milyon civarında olacağı yönündeydi. Şirketin yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,6 artışla 7,9 milyar dolara çıktı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) temmuzda 75 baz puanlık faiz artışıyla yetineceğine ilişkin beklentilerin devam etmesi piyasalardaki söz konusu pozitif seyri desteklerken, dolar endeksi de düşüş eğilimini sürdürerek 106,5'e geriledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in temmuzda yüzde 65 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanırken, Eylül toplantısında bankanın yüzde 50 ihtimalle 75 baz puan ve yüzde 33 ihtimalle 50 baz puanlık faiz artışı yapılacağı öngörülüyor.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 2,76, Nasdaq endeksi yüzde 3,11 ve Dow Jones endeksi yüzde 2,43 değer kazandı. ABD'de endeks vadeli işlem kontratları yeni güne de yükselişle başladı.

Avrupa'da, dün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi'nde haziranda yıllık enflasyon enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 8,6'ya ulaşarak rekor kırarken, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yarınki toplantısında 50 baz puan faiz artıracağına ilişkin beklentiler güçlendi.

Söz konusu gelişmenin ardından euro/dolar paritesinde yükseliş eğilimi hızlanırken, 14 Temmuz'da son 20 yılın en düşük seviyesini gören parite, yükseliş eğilimini üst üste dördüncü işlem gününe taşıdı.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün önemli açıklamalarda bulundu.

Gazprom'un sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini kaydeden Putin, Kuzey Akım 1 doğalgaz türbinlerinden bir tanesinin daha ay sonunda tamir için gönderileceğini ve türbinin ulaştırılmasında gecikme olması halinde doğalgaz sevkiyatının düşeceğini söyledi.

Putin, Ukrayna tahıllarının çıkarılmasına yardımcı olmak için ise Rus tahılları üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasını şart koştuklarına dikkati çekerek, bu yılın sonunda 50 milyon ton tahıl ihracatına hazır olduklarını söyledi.

AVRUPA DA ARTIDA

Dün, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 2,69, İngiltere'de FTSE 100 yüzde 1,01, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,79 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 2,49 yükseldi. Avrupa'da borsalar bugün de artıda seyrediyor. 

Asya'da pay piyasaları New York borsasındaki yükselişin ardından yeni güne alış ağırlıklı bir seyirle başlarken, bölgede devam eden Covid-19 salgınında artan vaka sayıları risk iştahını törpülemeyi sürdürüyor.

Çin hükümeti, 25 milyon nüfuslu ve ticari önemi büyük olan Şanghay kentinde tekrar toplu test yapılması kararı alırken, söz konusu adımların ekonomik toparlanmayı sekteye uğratabileceğinden endişe ediliyor.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 yüzde 2,6, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,6 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi ise yüzde 1,6 değer kazandı.

Sayfa Yükleniyor...