Merkez Bankası: Aylık enflasyonda gıda ve hizmet fiyatları öne çıktı

Merkez Bankası (TCMB), martta aylık bazda hizmet, gıda ve temel malların fiyat artışları ile öne çıkan gruplar olduğunu belirtti. Hizmet grubunda fiyat artışının bir miktar yavaşladığı bildirilirken, gıdadaki yükselişin kırmızı et öncülüğünde gerçekleştiği ifade edildi.

Merkez Bankası: Aylık enflasyonda gıda ve hizmet fiyatları öne çıktı

Türkiye Cumhuriyet (), mart ayına ilişkin "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporunu yayımladı.

Merkez Bankası'nın raporuna göre yıllık enflasyon gıda alt grubunda gerilerken temel mal ve hizmetlerde daha belirgin olmak üzere diğer gruplarda yükseldi. Aylık bazda hizmet, gıda ve temel mallar fiyat artışları ile öne çıkan gruplar oldu.

Ücret etkisinin ve geriye doğru endeksleme davranışının belirgin olduğu hizmet grubunda aylık fiyat artışı bir miktar yavaşlamakla birlikte, kira, eğitim ve haberleşme kalemleri öncülüğünde görece yüksek seyretti.

Gıda fiyatlarındaki aylık artışı kırmızı et öncülüğünde işlenmemiş gıda fiyatları sürüklerken, işlenmiş gıda grubundaki zayıflama dikkat çekti. Temel mal grubu fiyat artışı mart ayında güçlendi, dayanıklı mal grubu öne çıkan alt grup oldu.

Bu gelişmede döviz kurunun etkileri hissedilirken, iç talep koşullarının dirençli seyri dayanıklı tüketim mallarında maliyet artışlarının fiyatlara geçişini kolaylaştırdı.

Enerji aylık enflasyonu akaryakıt fiyatlarına paralel olarak önceki aylara kıyasla daha ılımlı bir seyir izledi. Aylık üretici enflasyonu geçen aya göre yavaşlasa da yüksek seyretti, yıllık üretici enflasyonu düşük bazın da etkisiyle artış kaydetti.

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, enerji fiyatlarının ılımlı seyrettiği, enerji dışı gruplarda ise nispeten yüksek artışların sürdüğü gözlendi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...