Rusya'dan olağanüstü toplantıda 3,5 puanlık faiz artışı

Rusya Merkez Bankası, Rus rublesinde yaşanan değer kaybının ardından düzenlediği olağanüstü toplantıda politika faiz oranını yüzde 8,5’ten yüzde 12’ye yükseltti. Banka, enflasyonu yükseltecek risklerin artması halinde politika faiz oranında ilave artış yapabileceğini açıkladı.

Rusya'dan olağanüstü toplantıda 3,5 puanlık faiz artışı

olağanüstü toplantısında politika faizini yüzde 12’ye yükseltti.

Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, bankanın, oranına ilişkin olağanüstü toplantı gerçekleştirdiği belirtildi.

Toplantı neticesinde, politika faiz oranının 350 baz puanlık artışla yüzde 12’ye yükseltilmesi kararının alındığı ifade edilen açıklamada, kararın, fiyat istikrarına yönelik tehlikelerin sınırlandırılmasını hedeflediği kaydedildi.

Enflasyon baskısının arttığı ve yıllık enflasyon oranının 7 Ağustos itibarıyla yüzde 4,4 seviyesinde olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, fiyat artış hızının da arttığı belirtildi.

İç talebin üretim kapasitesini aştığı, bu durumun da ithalat talebini yükselttiği değerlendirmesinin yapıldığı açıklamada, Rus rublesinin de bu nedenle değer kaybettiği kaydedildi.

Açıklamada, bankanın 2024 için yüzde 4 seviyesinde bulunan enflasyon hedefine ulaşılması için faiz oranına yönelik ilave kararlar alabileceği vurgulandı.

İLAVE ARTIŞ SİNYALİ

Rusya Merkez Bankası, faiz artışının ardından tekrar yazılı bir açıklama yaptı.

Ülkedeki enflasyon oranı doğrultusunda ilave kararlar alınabileceğine işaret edilen açıklamada, "Rusya Merkez Bankası, enflasyonun hedefle nasıl ilişkili olduğuna, ekonomik yeniden yapılanma sürecine, iç ve dış koşullardan kaynaklanan risklere ve finansal piyasaların tepkisine bağlı olarak faiz oranı hakkında daha fazla karar alacak.” ifadesine yer verildi.

Enflasyon oranında 2024 hedefinin yüzde 4 seviyesinde olduğu vurgulanan açıklamada, “Enflasyonu yükseltecek risklerin güçlenmesi olması durumunda, faiz oranında ilave bir artış mümkündür.” denildi.

Dolar/ruble paritesi dün 28 Mart 2022’den bu yana ilk defa 100 seviyesini aşarken, Rusya Merkez Bankası'nın olağanüstü toplantı yapacağını açıklamasının ardından 96 seviyesinin altına gerilemişti.

Ancak bankanın faizi yüzde 8,5’ten yüzde 12’ye yükseltme kararının ardından ruble dolar karşısında değer kaybederek tekrar 98 seviyesinden işlem görmeye başladı.

Uzmanlar, faiz kararının rubleyi desteklemekte yeterli kalmadığını ve faiz dışında ilave tedbirler alınması gerekebileceğini belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...