SON DAKİKA HABERİ: 3600 ek gösterge düzenlemesi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak

SON DAKİKA HABERİ: 3600 ek gösterge için son toplantı yapıldı. 3 alternatifli çalışma tamamlandı. Alternatifler bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak. 3600 ek gösterge nedir, kimleri kapsıyor? Emeklilere yarayacak mı? Düzenleme ne zaman yürürlüğe girecek? İşte 3600 ek gösterge çalışması hakkında bilmeniz gerekenler...

Haberler - NTV Haber 31.05.2022 - 12:13 | Son Güncelleme : 31.05.2022 - 14:47

SON DAKİKA HABERİ: 3600 ek gösterge düzenlemesi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak

Milyonlarca memur ve yüz binlerce memur emeklisinin mali haklarını ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesinde sona gelindi.

Düzenlemeye ilişkin bugün Beştepe'de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında son bir toplantı yapıldı. Toplantıya, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de katıldı.

İŞTE MASADAKİ ALTERNATİFLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak dar ve geniş kapsamlı 3 farklı alternatif belirlendi. Dar kapsamlı alternatif polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşireleri ilgilendiriyor. Geniş kapsamlı iki alternatif ise tüm memurların ek göstergelerini düzenleyecek çalışmaları içeriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılacak görüşme sonrasında son şeklini alacak düzenleme, Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelecek

EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge, kamu görevlilerinin çalışırken maaşlarını, emekli olduklarında ikramiye ve aylıklarını belirleyen en önemli kalemlerden biri.

Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge yükseldikçe emekli aylığı ve emekli ikramiyesi rakamı da yükseliyor.

KİMLERİ KAPSIYOR?

3600 ek gösterge düzenlemesi polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerini kapsıyor. Ancak bu kapsamın genişletilebileceği belirtilmişti. Kimlerin bu düzenlemeden faydalanacağı nihai açıklama sonrası netleşecek.

EMEKLİLERE YARAYACAK MI?

Düzenlemeyle birlikte emeklilerin maaşında da artış olacak. ikramiyesi ve emekli maaşlarında yüzde 25'e varan oranda artış olması bekleniyor. 

NE ZAMAN DEVREYE GİRECEK?

Düzenlemenin yürürlük tarihi 1 Ocak 2023 olarak planlanıyor.

VİDEO: MAAŞLARI NASIL ETKİLEYECEK?

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...