Yüzeyinin yüzde 70’i sularla kaplı olan dünyada belli başlı bölgelerde temiz suya ulaşılamaması günümüzün en önemli sorunların başında gösteriliyor. Dünyadaki bu su kaynaklarının yaklaşık yüzde 3’ünün tatlı su olması ve geri kalan kısmının ihtiyaç kapsamında kullanılamaması bu sıkıntının ana sebeplerinden biri olarak öne çıkıyor.

Bu sorun üzerine bir suredir araştırmalar yapan ABD, San Jose merkezli ‘zNano’ isimli şirket, eldeki sınırlı temiz su kaynaklarının defalarca kullanabilmesi adına bir projeyi hayata geçirdi. Kullanılmış veya çamurlu suyu yeniden temiz suya çevirebilen filtreler üreten firma, henüz seri üretimine başlanmayan yeni ürünüyle şimdiden dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

Söz konusu ürünü sayesinde yeniden kullanılabilir hale getirilen suların temiz ve diğer kaynaklardan sağlanan sulara oranla daha ucuz olduğunun altını çizen şirketin açıklamasına göre, filtreler hücresel su zarının yapısını taklit ediyor ve bunun neticesinde geri dönüşüm işleminden geçen kirli su yeniden kullanılabilir hale geliyor.

Mevcut su teknolojilerine kıyasla eldeki kısıtlı kaynakların defalarca kullanılmasına imkan sağlayan bu filtreleme sisteminin yaygınlaşması durumunda uzun vadede daha fazla insana temiz suyun ulaştırılabileceği düşünülüyor.