Rusya, 22'nci Kış Olimpiyatları'nın düzenleneceği Soçi ve çevresindeki kentlerde yapılan altyapı çalışmalatıyla geçmişteki 21 olimpiyatın toplamından daha yüksek bir faturayla karşı karşıya kaldı.

Kayak ve snowboard etkinliklerinin gerçekleşeceği Krasnaya Polyana tatil beldesi, Soçi'den uzanan yol ve diğer tesislerin yapımı için tek başına 10 milyar dolara mal oldu.

Yarım milyon insanın çalıştığı, 80 bin kilometrelik Rus Demiryolları'nın altyapısının geliştirilmesi, 50 kilometrelik Krasnaya Polyana yolunun inşaatı ve yüksek güvenlik önlemleri, oliöpiyatların maliyetini yaklaşık 51 milyar dolara çıkardı.

Karadeniz kıyıları boyunca spor ve konaklama tesislerini birleştiren yenidemiryolu ağı, şüphesiz olimpiyat faturasını astronomik bir seviyeye çekmekte büyük rol oynadı.

40 milyar dolarlık Çin 2008 Olimpiyatları ile 8.7 milyar dolarlık Vancouver Kış Olimpiyatları'nı geride bırakan Soçi, açılış ve kapanış töreninde düzenlenecek görkemli gösterilerle de büyük ilgi görecek.

Rusya, aydınlatma teknolojisinde benzersiz olanaklar sunan LED sayesinde, olimpiyatların belki de 60 milyar dolar, hatta daha maliyetli olmasını engelledi.

Her türlü ışığın her tonda elde edibildiği ve pratik bir şekilde kontrol edilebildiği LED, düzenlenecek gösterilerden stadyumların aydınlatılmasına kadar çok büyük kolaylık ve tasarruf sağlayacak.

Soçi'de kullanılacak LED aydınlatmaları ve efektler, yazın düzenlenecek Dünya Kupası'nda da boy gösterecek. Brezilya'da ilk kez tanık olunacak bir teknoloji, gece maçlarında statların gündüz vaktiymiş gibi aydınlatılması olacak.