Endüstriyel İnternet hangi sektöre nasıl etki edecek?

Endüstriyel internet ile akıllanan nesneler kuşkusuz başta bilişim dünyası olmak üzere onlarca sektörü yeniden şekillendiriyor. Geçtiğimiz on yıla kıyasla rüştünü ispatlamış olan bu realitenin gelecek 10 yılda yeni sektörler yaratmanın yanı sıra mevcut sektörleri yeniden dizayn etmesi ise oldukça olası.

internet.jpg

Yavaş yavaş sektörlerdeki kullanımı artan bu teknolojiye verilebilecek en ciddi örnek ise Google'ın uzun süredir spot ışıkları altında olan sürücüsüz araç projesi Google Driverless Car.

Endüstriyel internetin gelişme ivmesini artırması ile bir süredir hayatımızda yer alan akıllı makinaların yerini öngörü sahibi, olaylara tepki verebilen ve daha sosyal cihazlar alacak.   

Machine to machine (M2M) yani makinadan makinaya iletişim diye tabir edilen teknoloji sayesinde makinalar kendi topladıkları verilerin kendileri analiz ediyor ve kendilerine çizilen sınırlar dahilinde kararlar alarak süreci şekillendirebiliyor.   

Başka bir deyişle cihazların diğer cihazlar ile ve kullanıcılarla konuştuğu bu teknoloji sayesinde verinin toplanması, analizi ve buna bağlı olarak alınması gereken adımlar için ayrılan süre gözle görülür bir biçimde azalacak.  

Peki endüstriyel internet hangi sektöre ne yönde etki edecek? Endüstriyel internet teknolojilerinin artan kullanımından olumlu etkilenecek arasındaki havacılık, sağlık ve enerji sektörü geliyor.  

Google'ın sürücüsüz otomobilde direksiyon, gaz, debriyaj fren, vites gibi alışılagelmiş kontroller bulunmuyor.
Google'ın sürücüsüz otomobilde direksiyon, gaz, debriyaj fren, vites gibi alışılagelmiş kontroller bulunmuyor.

ZAMAN VE MADDİ KAYBI MİNİMUMA İNDİRECEK  

Havacılık sektöründe ciddi mali kayıplara yol açan ve rötarların ana nedenlerinden biri olarak kabul edilen uçak arızalarını minimuma indirebilecek olan teknoloji M2M sayesinde arızayı daha kısa zamanda fark edip, konvansiyonel yöntemlere kıyasla daha hızlı analiz ederek sorunun çözümüne ayrılan sürenin kısalmasına imkan sağlayacak.  

ENERJİ VERİMLİLİĞİNDEKİ ETKİLERİ NE OLACAK?  

Enerji üretiminde verimliliği artırması beklenen bu teknoloji sayesinde özellikle rüzgar tribünleri rüzgarın hızını, açısını vb. hesaplamarını kendi başlarına yaparak maksimum verimi almak için atılması gereken adımları atacak.  

EN ÇOK HASTALAR FAYDA GÖRECEK 

Sağlık sektöründe de gözle görülür etkileri olması beklenen M2M'den en büyük fayda sağlayacak kesim kuşkusuz hastalar olacak. Hastaların durumlarını takip eden cihazların sorunu kavrama ve analiz etmedeki başarısı doktorlara daha kısa sürede daha etkili bir müdahale şansı tanıyacak. Bu da daha etkili tedavi ve daha çok kurtarılan hayat anlamına geliyor.  

Sayfa Yükleniyor...