Hong Kong Politeknik Üniversitesi Elektronik ve Bilişim Mühendisliği Departmanı’nda görevli olan mühendisler, mevcut LED aydınlatmaları daha etkin kılacak bir yöntem geliştirdi. Çok seviyeli PWM (Pulse-Width Modulation), yani Sinyal Genişliği Modülasyonu adı verilen yönteme sunulan yeni sistem, parlaklık ve enerji tasarrufu açısından LED ampulleri yüzde 15 daha etkin kılıyor.

PWM’nin geleneksel yöntemiyle, LED aydınlatmalar doğru akım yerine alternatif akım ile enerji alıyor. Sinyal aralığı ile LED aydınlatmaların yaydığı ışığı kontrol edebilen mühendisler, yeni bir yöntemle yayılan ışık miktarını maksimuma çıkarırken, ısı halinde ortaya çıkan atık enerjiyi miminuma indirmeyi hedefledi.

Dr. Lai Yuk Ming, Dr. Loo Ka Hong ve Prof. Michael Tse’nin başını çektiği araştırma ekibi, PWM yöntemini geliştirerek mevcut LED ampullere oranla yüzde 15 daha fazla enerji tasarrufu yapmayı başardı.

ISI SORUNUNU DA ÇÖZECEK
Araştırmacılar, geniş ölçekli kullanıldığı zaman yeni yöntemin çok büyük enerji tasarrufu sağlayacağını belirtti. Buna örnek olarak, New York’un Times Meydanı’ndaki dev LED billboard gösterildi.

Dev dijital pano, 12 milyon LED ampule sahip ve 250 KW enerji harcıyor. Panonun günde 16 saat çalıştığı ele alınırsa, ortaya çıkardığı aylık fatura 18 bin dolar oluyor. Ancak yeni PWM yöntemiyle ortalama yüzde 12 enerji tasarrufu sağlanırsa, aylık 2 bin 160 dolar tasarruf elde edilebilir.

Şehirlerdeki aydınlatma maliyetini önemli ölçüde düşüren LED teknolojisi, bu alanda yaşanan gelişmelerle tasarruf imkanını daha da artırdığı gibi, yeni yöntem ortaya çıkacak ısıyı da azaltacak. Bu sayede, LED sistemler daha küçük yapılabilecek. Aydınlatması kısılma özelliği çok daha gelişecek olan LED’ler, gelecekte 0 watt enerji tüketimine kadar kısılabilecek. Kısaca, kullanımı çok daha pratik ve akıllı LED aydınlatmalar yakın zamanda büyük tasarruf imkanıyla karşımıza çıkabilir.

Worldwatch Institute verilerine göre, geleneksel tüm ampullerin LED ile değiştirilmesi dünyaya yüzde 40’lık enerji tasarrufu sağlayabilir.