Şehirler LED teknolojisine geçiş yaparak tasarrufun kapısını aralıyor. General Electric Aydnlatma Türkiye Genel Müdürü Selçuk Mert, Ankara’da gerçekleştirdikleri projeyle devletin dikkatini çekmeye çalıştıklarını belirtti.

“Enerji kaynakları hızla tükenirken, enerji maliyetleri de hızla artıyor. Çevre de bu süreçte kirleniyor. Ülkeler, bu duruma en verimli çözümleri bulmaya çalışıyor. Dünyada aydınlanma pazarında konvansiyonel ışıktan LED teknolojisine hızlı bir dönüşüm var. LED’lerin faydası, önemli enerji tasarrufu sağlaması ve çevreyi daha az kirletmesi.“

“Bu dönüşüm projesi paralelinde aydınlatma tasarrufunun ne kadar olduğu konusunda fikir vermek amacıyla Ankara’daki Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi’nde bir pilot uygulama gerçekleştirdik. Bu uygulamada konvansiyonel ışık kaynaklarına göre yüzde 40’ın üzerinde enerji tasarrufu sağlayarak, aydınlatma alanındaki dönüşümün sağlayacağı tasarruf konusunda devlet yetkililerini bilgilendirmek istedik.”

SOKAK VE CADDELER DÖNÜŞÜM GEÇİRECEK
Mert, LED dönüşüm ile Türkiye’deki tüm sokak ve caddelerin dönüşüm geçirmesini amaçladıklarını belirtti:

“Bu Türkiye genelinde yapılan bir proje. Türkiye’deki bütün sokak ve cadde aydınlatlamaların, LED ürünler ile değişmesi söz konusu. Burdaki tasarruf, minimum yüzde 40 civarında olacak. Uygulama değişir ama yatırımın kendini geri ödeme süresi yaklaşık 4 yıl diyebiliriz.”

Mert, tasarruf avantajına odaklanarak dönüşüm projesine devletin ilgi göstermesini beklediklerini söyledi:

“Enerji Bakanı’nın yaptığı açıklamalarda, Türkiye’deki bütün sokak ve cadde aydınlatmalarının LED ürünlerle değiştirlmesi gündemdeydi. Buradaki enerji tasarrufu oldukça yüksek. Yaklaşık olarak sodyum buharlı lambalara göre yüzde 40’ların üzerinde enerji tasarrufu sağlanmakta. General Electric olarak, bu pilot uygulamayla LED ürünlerin, yani ışık yayan diotların performansı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Yüzde 40’ların üzerine çıkan enerji tasarrufunu öne çıkardık.”