AB daha sessiz otomobiller için çağrıda bulundu

Avrupa Birliği’nin Çevre Komisyonu, araç gürültü sınırlarıyla ilgili mevzuatı daha sessiz otomobiller üretilmesini sağlayacak şekilde değiştirmeye karar verdi.

25.12.2012 - 13:09

AB daha sessiz otomobiller için çağrıda bulundu

Komisyon konuyla ilgili görüşmelere daha yeni başladı, bu yüzden yasal gürültü sınırının ne kadar düşürülmesini isteyeceği henüz bilinmiyor.


Eğer taslak onaylanırsa bütün yeni otomobilleri test edecek ve çıkardıkları gürültü seviyesine göre puanlayacak EuroNCAP benzeri bir kurum kurulacak.

Komisyon üyeleri ayrıca otomobil üreticilerinin her yeni otomobile gürültü seviyesini gösteren bir etiket koymasını zorunlu kılan bir taslağı da onayladılar.

Teklif edilen etiket şu anda Avrupa’da yeni otomobillerde ve çoğu ev aletinde kullanılan CO2 etiketleri temel alınarak tasarlanmış.

Her iki taslak da gelecek yıl Avrupa Parlamentosu’na sunulacak. Eğer onaylanırsa yürürlüğe girmeleri en az altı yıl sürecek.

Parlamento bu konuda resmi bir açıklama yapmadı, ama uzun sürelerle yüksek seviyede trafik gürültüsüne maruz kalmanın, organların düzgün işlemesini önleyebildiğini, yorgunluk yarattığını ve kalp hastalıklarının ve başka sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabildiğini kabul etti.

Raportör Miroslav Ouzky, “Bu mevzuatın AB vatandaşlarının motorlu araç gürültüsünün olumsuz etkilerinden korunmalarına yardımcı olacağına inanıyorum” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...