AB ve ABD elektrikli araç standardı

AB’nin en üst düzey ticari yetkilisi, ABD ve Avrupa Birliği’nin elektrikli araçlar (EA) için ortak standartlar oluşturmak üzere olduğunu, bu hamlenin çevreyi az kirleten otomobillerin gelişimini destekleyeceğini söyledi.

22.06.2011 - 17:01

AB ve ABD elektrikli araç standardı

AB’nin Ticaretten Sorumlu Komisyon Üyesi Karel De Gucht Washington’da yaptığı konuşmada, “AB ile ABD elektrikli araçlarla ilgili olarak yönetmelikleri, standartları ve araştırmaları aynı hizaya getirmeyi hedefleyen iddialı bir çalışma planı üzerinde anlaşmak üzereler,” dedi.


De Gucht, ortak kurallar sayesinde dünyanın iki en büyük ekonomisinin farklı yönlerde hareket etmekten ve yeni pazar engelleri oluşturmaktan kaçınmış olacaklarını belirtti.

ABD Ticaret Temsilcisi Ron Kirk ile, diğer yönetim yetkilileriyle ve iş dünyasından isimlerle görüşmek için Washington’da bulunan De Gucht standartların ne olacağı konusunda ayrıntıya girmedi.

Bunlar bu yıl içinde Beyaz Saray yetkilileriyle görüşmek için tekrar Washington’a ziyarete geldiğinde açıklanabilir.

General Motors sözcüsü Rob Peterson iki pazardaki elektrikli araçlara ve prize takılan hibritlere ilişkin yönetmeliklerin standartlaştırılmasının GM’nin işine geleceğini söyledi.

Peterson, “Ortak unsurların elde edilmesi tasarıma, mühendisliğe ve imalata faydalı olacaktır,” diye konuştu.

Peterson bir numaralı önceliğin şarj mekanizmalarının standartlaşması olduğunu söyledi. Tüm elektrikli ve prize takılan hibrit araçlar, endüstri standardı SAE J1772 şarj cihazını kullanıyor.

Peterson, GM’nin elektrikli araçların, yayaları uyarmak için çıkarması gereken araç uyarı sesleriyle ilgili yönetmeliklerin standartlaşmasını da desteklediğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...