HIS Automotive göre bu yılın ilk yarısında, ABD’de satılan hafif araçların yüzde 43’üne güç sağlayan dört silindirli motorlar, altı silindirlileri geride bırakarak Amerika’nın en fazla tercih ettiği motorlar haline geldi.

İlişkili Haberler


2005’te V6’ların tıpkı şimdiki dört silindirliler gibi satılan araçların yüzde 43’üne güç sağlıyordu.

Ama son altı yılda dört silindirli motorlar yükselişe, altı silindirliler ise düşüşe geçti ve dört silindirliler 2009’da ilk defa öne geçti.

Amerikan efsanesi V8 ise daha da çabuk gözden düştü. 2005’te üç otomobilden birinde V8’ler kullanılırken şimdi ise yalnızca altı otomobilden birinde kullanılıyor.

Toplu halde satılan ticari pikaplar ve minibüsleri de içeren filo satışları hariç tutulduğunda, silindir sayısındaki azalma daha da belirgin bir hal alıyor.

J.D. Power and Associates, 2006’da tüketicilere satılan araçların üçte biri dört silindirliyken bu yılın ilk yarısında, yarısından fazlasının dört silindirli olduğunu belirtiyor.

Bu kaymaya neden olan iki faktör var; yüksek yakıt fiyatlarından gözü korkan alıcılar daha küçük araçlara yöneliyor veya iki motor seçeneğinden daha küçük olanını tercih ediyor.

Üreticiler de sıkılaşan yakıt ekonomisi kurallarına uyabilmek için araçlarını ve motorlarını küçültüyor.