ABD’li hibrit pil üreticileri birleşiyor

Lityum iyon pil pazarını domine eden Asya’lı üreticilere karşı ayakta kalma mücadelesi veren Amerika’lı üreticiler, güçlerini birleştiriyor.

Haberler 22.12.2008 - 17:28

ABD’li hibrit pil üreticileri birleşiyor

Amerikalı lityum-iyon pil üreticilerinin oluşturduğu yeni yapı, özellikle otomobil sektörünün geleceği olarak görülen hibrit otomobillerin ihtiyaç duyduğu düşük maliyetli lityum-iyon pilleri üretmek için çalışacak.

Yeni kurulan birlik, Argonne National Laboratory danışmanlığında çalışmak üzere Amerika genelinde bir veya birden fazla üretim ve prototip geliştirme merkezi kuracak.

Birlikte 3M, ActaCell, All Cell Technologies, Altair Nanotechnologies, EaglePicher, EnerSys, Envia Systems, FMC, Johnson Controls-Saft, MicroSun, Mobius Power, SiLyte, Superior Graphite ve Townsend Advanced Energy bulunuyor.

Birliğin Asya’lı rakipleri karşısında işi oldukça zor görünüyor. Geçtiğimiz hafta dünyanın en büyük tekrar şarj edilebilir pillerini üreten Sanyo ile birleşme operasyonunun sonlarına gelen Panasonic, pazarda Toyota ile yaptığı işbirliğini daha da güçlendirdi.

Panasonic ve Toyota’nın ortak olduğu Panasonic EV Energy, halihazırda Toyota’nın hibrit otomobilleriyle birlikte Chrysler’ın Dodge Durango, Chrysler Aspen SUV hibritleri gibi otomobillerinin pillerini üretiyor. Sanyo ise Honda, Ford Escape Hybrit ve Mercury ve Mazda modelleri için pil üretiyor.

Pazarda hibrit otomobillere pil üreten tek Amerikan firma ise Cobasys. Cobasys, Saturn Vue ve Saturn Aura hibritleriyle birlikte Chevrolet Malibu Hibrit’inin pillerini üretiyor ancak, firmanın bazı problemleri var. Mercedes geçtiğimiz Ağustos ayında Cobasys’i SUV sınıfı benzin-elektrik hibriti otomobillerine sipariş ettiği pilleri yetiştiremediği için dava etmişti.

Sayfa Yükleniyor...