NTV

Açılır tavan ve yakıt ekonomisi

Otomobil

Dev açılır tavanlar araçların iç kısmını ferahlatıyor, ama ağırlığı arttırıyor ve yakıt ekonomisini azaltıyor.

Birçok yeni aracın kabinini dev açılır tavanlar süslüyor. İşlemden geçirilmiş cam, doğal ışık sağlıyor ve çelik kadar sağlam olabiliyor. Ancak bu cam, açıklığın büyüklüğüne bağlı olarak çeliğe göre daha ağır olabiliyor.

İlişkili Haberler


Diğer yandan açılır tavan açık olduğunda, aracın üstündeki hava akışını kesintiye uğratarak sürtünme direncini arttırıp yakıt ekonomisini de azaltıyor.

Dünya çapında kullanılan orijinal ekipman açılır tavanların yaklaşık yüzde 55’ini tedarik Webasto’nun başkan yardımcısı John Thomas bir röportajda “şu anda insanlar araçlarının içine daha çok ışık ve enerji girmesini sağlamaya çalışıyor” dedi.

Alüminyum çerçevelerin ve daha ince camların kullanılması sayesinde açılır tavanlar ve tavan pencereleri giderek hafiflese de, John Thomas, otomobil yapımcılarının bu özelliklerin eklendiği araçlarının yüzdesini dikkatle takip ettiklerini belirtti.

Eğer açılır tavan, bir modelin üretim yelpazesinin üçte birinden fazlasında kullanılırsa, aracın yakıt ekonomisi testlerinin bu özellik dikkate alınarak yapılması gerekiyor.