Aile Ferrari’si

Ferrari Cenevre Otomobil Fuarı’nda gelmiş geçmiş ilk dört tekerlekten çekişli üretim modelini tanıttı.

02.03.2011 - 18:33

Aile Ferrari’si

Önde V12 motoru olan bu dört kişilik GT, sadece 612 coupe’nin yerine geçmekle kalmıyor, “her yolda, her havada” otomobile binmek isten yeni bir Ferrari müşteri kitlesini cezbetmeyi de amaçlıyor.


Dört koltuğu ve dört tekerlekten çekişinden dolayı FF diye de anılan yeni otomobil, Ferrari’nin baş tasarımcısı Flavio Manzoni’nin yönetiminde Pininfarina tarafından tasarlanmış.

Ferrari aracın genellikle kış sürüşleri ve yılın bu zamanında özellikle kayak yolculukları için dört tekerlekten çekişli sedanlar veya SUV’lar kullananlar tarafından rağbet göreceğini umuyor.

Benzer uygulamalara göre yaklaşık yüzde 50 hafif olduğu iddia edilen dört tekerlekten çekiş sistemi, V12 Ferrari’lerin arzu edilen, ağırlık oranının arka aks üzerinde olması özelliğini koruyor. 4RM (Route Motrici) adı verilen Ferrari’ye özgü sistem otomobilin elektronik sistemlerini kullanarak, kaygan yol koşullarında, gerektirdiğinde torku ön tekerleklere yönlendiriyor, ama çoğu zaman otomobili arzu edilen (ve kafadan kaymaya neden olmayan) arka tekerlekten çekişli halde tutuyor.

Lüks spor otomobillerde bagajın golf çantası alması çok önemli... Lüks spor otomobillerde bagajın golf çantası alması çok önemli...

Teknik olarak FF, 660 beygir gücünde, 683 Nm tork üreten 6262 cc hacminde V12 motora sahip. Aracın 0-100 km/s hızlanması 3.7 saniye, azami hızı da 335 km/s.Yakıt sarfiyatı 15.5l/100km olrak açıklanan FF’in emisyon değeri 360gr/km.

2+2 oturma düzeni 2+2 oturma düzeni

1880 kg ağırlığında, 4.9 metre uzunluğundaki aracın bagaj hacmi ise 450 llitre.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...