Aktif aerodinamik yapıya sahip Ferrari 599XX

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi, 599XX modelinin performansını ve aerodinamik yapısını iyileştiren “Evolution” paketini tanıttı.

01.12.2011 - 18:03

Aktif aerodinamik yapıya sahip Ferrari 599XX

Yeni, daha serbest akışlı yan egzozlar sayesinde 6,0 litrelik V12 motorun gücü 30 bg arttırılarak 750 bg’e, torku da 700 Nm’ye çıkarılmış.


Ayrıca 599XX’in arka kanadına, şirketin ‘açılan aralık’ dediği aerodinamik özellik eklenmiş. Bu arka aks üzerindeki bastırma gücünü ayarlamak için açılıp kapanan bir çift kanattan oluşuyor.

Bu kanatçıklar yüksek hızla viraj alınırken yol tutuşunu dengeliyor. Motor yönetimi sistemine bağlı olan kanatlar direksiyon açısına, hıza ve boylamsal/yanal ivmeye göre açılıp kapanıyor.

Modifiye edilmiş ön ayırıcı ve daha fazla yüzey alanına sahip yeni arka dağıtıcı, yeniden tasarlanmış kalkanlar ve taban levhalarıyla beraber, yeni aerodinamik paket bastırma kuvvetini kayda değer biçimde arttırmış.

Ferrari bastırma kuvvetinin 200 km/s hızda kanatçıklar açıkken 330 kg, kapalıyken 440 kg arttırdığını iddia ediyor.

Buna, Ferrari’nin ‘teknik, orta ila yüksek hızlı’ diye tanımladığı pistlerde ivmeyi arttırmak amacıyla, biraz kısaltılmış dişli oranı da eklendiğinde, 599XX’in Ferrari’nin Fiorano’daki fabrika test pistini, yalnızca 1 dakika 15 saniyede turladığı belirtiliyor. Bu süre FXX modelinden 1 saniye daha hızlı.

599XX’e yalnızca 2012-2013 sezonlarındaki pist bazlı araştırma-geliştirme programına katılan Ferrari Corse Clienti (yarış müşterileri) sahip olabiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...