Alfa Romeo Giulietta hayata döndü

İlk Giulietta modeli 1954-1965 yılları arasında üretilmişti

04.12.2009 - 17:31

Alfa Romeo Giulietta hayata döndü

Markanın yüzüncü yılında bu isim bir otomobil efsanesine ve Alfa Romeo’ya saygı gösterisi niteliğini taşıyor. Giulietta ellilerde farklı nesillerden otomobil meraklılarının hayallerini süslemiş, ilk defa bir Alfa Romeo’ya sahip olma ve rahatlık ve teknik mükemmellik seviyesinin tadını çıkarma hayalini erişilebilir kılmış bir otomobildi.


VW Golf’e rakip olarak piyasaya sürülen yeni otomobil, Alfa’nın elinin altındaki en yeni mühendisliği, teknolojiyi ve güvenlik sistemlerini sunan coupe şeklinde bir spor hatchback. Araç 4.35 metre uzunluğunda, 1.46 metre yüksekliğinde, 1.8 metre genişliğinde ve 2.63 metrelik bir dingil mesafesine sahip. Yerini alacağı Alfa Romeo 147 modeline göre 70 litre daha fazla yükleme hacmi sunuyor. Alfa Giulietta’nın şu ana kadarki en fazla satış yapan Alfa olacağını tahmin ediyor.

Başlangıçta hepsi turbo beslemeye sahip dört motor seçeneği olacak. 1.4TB 120 bg’ye sahip bir benzinli motoru 170 bg üreten 1.4TB MultiAir izliyor. Diğer iki motor ise dizel. Bunlardan biri 105 bg üreten 1.6 JTDM, diğeri ise daha güçlü olan, 170 bg üretebilen 2.0 JTDM. Daha sonraki bir aşamada özel 235 bg benzinli Quadrifoglio Verde modeli de sunulacak.

Alfa otomobile DNA (Dinamik, Normal ve Bütün Hava Koşullarında) sistemini takmış. Bu sistem sürücüye farklı sürüş durumları için üç farklı seçenek sunuyor. Araç bir Q2 elektronik diferansiyel ve bir denge kontrol sistemi (VDC) de içeriyor.

Stil ve tasarım her zaman Alfa Romeo’nun güçlü noktaları oldu; görünüşe göre Giulietta da bu imajı canlı tutuyor. Aracın ön tarafında “üç loblu şekil” adı verilen, Alfa ızgarasının ön tamponun içine yerleştiği ve iki hava girişinin arasında asılı olduğu bir tasarım var. Hem ön, hem de arka ışık kümelerine LED gündüz seyir lambaları eklenmiş. Eski 156 sedana benzer biçimde, arka kapı kolları gizlenmiş, böylece otomobilin coupe benzeri dış kısmı iyileştirilmiş.

Yeni Alfa Romeo Giulietta 2010 Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünyaya tanıtılacak. Yeni modelin satışları ilkbaharda başlayacak ve kademe kademe bütün önemli pazarları kapsayacak şekilde genişletilecek. Alfa Romeo Giulietta’nın Avrupa’nın en önemli segmentlerinden birinde markaya yeni bir ivme kazandırması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...