Almanya EA geliştirmeye ayırdığı yardımı iki katına çıkardı

Alman devleti teknoloji arenasında öncü olma hedefiyle 2013’e kadar elektrikli araçların (EA) araştırılması ve geliştirilmesine yardım için 1 milyar avro (2,25 milyar lira) daha yardımda bulunacağını söyleyerek toplam bütçesini iki katına çıkardı.

Haberler 17.05.2011 - 16:28

Almanya başbakanı Angela Merkel Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Almanya’nın 2020 itibariyle 1 milyon elektrikli araca sahip olma hedefine ulaşabilmesi için vergi indirimleri, özel park yerleri ve devlet kuruluşlarının elektrikli otomobiller kullanmasını desteklemeyi amaçlayan önlemler gibi teşviklerin de yürürlüğe koyulacağını belirtti.


Merkel, “Bu araçlar büyük bir hızla yaygınlık kazanacak, ama gerçek anlamda bol sayıda piyasaya çıkmalarına birkaç sene daha var. Alman üreticilerin doğru zamanda piyasaya gireceklerinden kuşkum yok” dedi.

Almanya Volkswagen, Daimler ve BMW gibi Alman otomobil yapımcılarının gelecekteki hakimiyetini temin etmek için elektrikli araçlara güveniyor.

Merkel, kabinesinin toplandığı zaman elektrikli otomobillerin geliştirilmesini hızlandırmaya yönelik önlemler hakkında bir ilerleme raporuna destek vereceğini kaydetti.

Merkel iki gün önce web sitesine koyulan haftalık podcast’inde bataryaların ve şarj edilebilmeleri için gerekli altyapının yapılmasının, elektrikli araçların geliştirilmesiyle ilgili en büyük iki zorluk olduğunu söyledi.

Sayfa Yükleniyor...