Altı senedir satışta olan XK serisi makyajlandı

New York Otomobil Fuarı’nda tanıtılan serinin en güçlüsü XKR-S modeli.

21.04.2011 - 19:56

Altı senedir satışta olan XK serisi makyajlandı

Jaguar XKR-S gücünü kompresör beslemeli, 550 beygir güce sahip 5,0 litrelik V8 motordan alıyor ve 160 kilometre hıza yalnızca 8,7 saniyede ulaşabiliyor.


Azami hız elektronik olarak 300 km/s ile sınırlandırılsa da, XKR-S’nin kısıtlanmamış maksimum hızının 320 km/s’ye yakın olduğu söyleniyor.

XKR-S 2012 model yılının tamamen yenilenen XK serisinin en üst modeli olacak. Yeni seride ön kısım yeniden tasarlanmış ve yeni bir tampona, daha küçük ön farlara ve LED seyir ışıklarına kavuşmuş. Ön kanatlar değiştirilmiş ve yatay hava delikleri eklenmiş.

XK’nin iç kısmında yeni bir direksiyon simidi ve kumanda mekanizması, döner kumandalı özgün bir vites seçici, güncellenmiş gösterge kümesi ve mavi LED iç ortam aydınlatması bulunuyor.

XKR-S Jaguar’ın tanıdık V8’inin XKR’ye göre yüzde sekiz daha fazla güç ve yüzde dokuz daha fazla tork üreten güncellenmiş bir versiyonunu kullanıyor.

Dış stili gibi otomobilin şasisinde de kapsamlı değişiklikler yapılmış.

Jaguar XKR-S’nin ön süspansiyonu için yeni, daha rijit bir alüminyum dik şasi tasarlamış. Bu sayede kafadan kaymanın azalması ve direksiyon hissinin iyileşmesi bekleniyor.

Bilstein sürekli değişken amortisörler (Jaguar’ın kendi yazılımı tarafından kontrol ediliyor) tekerlek pozisyonunu saniyede 500 kereye kadar izleyerek aracın gövdesinin sağa-sola ve öne-arakaya hareketlerini kontrol ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...