Anneler babalara göre daha iyi şoför

Bunu ebeveynlerin en sık taşıdıkları yolcular, yani çocuklar söylüyor.

28.12.2010 - 15:36

Anneler babalara göre daha iyi şoför

Anneleri daha iyi şoför yapan sadece becerikli olmaları ve güvenliğe önem vermeleri değil, araba sürerken oyunlar oynamaları ve espriler yapmaları.


6 ile 15 yaş arası çocuklara yapılan bir anketle ortaya çıkan bu değerlendirme erkeklerin kadınlardan daha iyi sürücü olduklarına dair o eski varsayımın gözden geçirilmesini gerektirebilir.

On çocuktan yedisi babalarının risk aldığını, dördü de yoğun trafikteki bir yolculukta anneleri direksiyondayken kendilerini daha güvende hissettiklerini söyledi.

Araç kiralama şirketi Budget’ın düzenlediği ankette çocukların neredeyse üçte biri (yüzde 30’u) anneleriyle yolculuk yapmayı tercih etmelerinin başka bir sebebinin de onunla daha çok konuşabilmeleri olduğunu söyledi.

Bu kendini güvende hissetme oranıyla bağlantılı görünüyor. Çocukların yüzde 40’ı daha güvenli sürücü olarak annelerini, yüzde 26’sı babalarını tercih ediyor.

Yaklaşık yüzde 70’ı babalarının daha sık kazadan kıl payı kurtulduklarını, daha çok hız yaptıklarını, daha fazla risk aldıklarını ve diğer sürücülere kızdıklarını söyledi.

Budget sözcüsü Stuart Liddle, ‘Çocuklar arka koltuktan ebeveynlerinin sürüş kabiliyetini benzersiz bir şekilde anlayabiliyorlar,’ dedi.

Çocukların çoğu tercih ettikleri sürücünün anneleri olduğunu belirtseler de teknik becerilerini pek iyi bulmadılar.

Yaklaşık yüzde 60’I babalarının geri geri gitmekte ve park etmekte daha iyi olduğunu, yüzde 62’si de annelerinin arabayı stop ettirmesi ya da kaybolması ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...