Asfaltın hakkını en iyi verenler!

Son on yılın "sürücü" otomobilleri

Haberler 28.12.2009 - 14:21

Asfaltın hakkını en iyi verenler!

sevgisi öyle bir şey ki, hiçbir zaman sürme şansına sahip olamayacağınızı bilseniz bile, mühendislik ve yaratıcılık yönünden, otomobile harcanan emeği ve sonuçlarını takip etmek, gelişen teknolojinin, yarışlardan edinilen tecrübenin araçlara uyarlanmasını izlemek ve markaların rekabetini takip etmek büyük bir keyif ve heyecan. İşte bu bağlamda, karakteri, tasarımı ve performansı ile son 10 yıla damgasını vuran "sürücü" otomobilleri...


Porsche 911 GT3 RS

Porsche 911 GT3 RS Porsche 911 GT3 RS

Ekstrem bir Porsche. Neredeyse yarış otomobili. Düşük gövde ağırlığı, başarılı aerodinamiği ile tavizsiz bir felsefe ile geleneklerine bağlı kalarak üretilmiş saf kan bir 911 versiyonu. Diğer yandan gündelik kullanımı biraz dikkat edildiğinde Golf kadar sorunsuz. RS olmayan versiyonu aynı şekilde etkileyici.

Ferrari 430 Scuderia

Ferrari 430 Scuderia Ferrari 430 Scuderia

Şahlanan at son on yıl içinde bir çok model üretti. 599 GTB, Enzo, 612 Scaglietti hepsi çok etkileyici otomobiller. Ama içinden birini seçmek gerekirse, o da 430 Scuderia. En sağdaki pedala sonuna kadar bastığınızda dilinizi yutmanıza sebep olacak tepkiler veren, firmanın kendi test pistinde Enzo'dan bile hızlı tur zamanına sahip, Ferrari dramasını dört dörtlük sunan bir otomobil.

Audi R8 V10

Audi R8 V10 Audi R8 V10

Mühendislere, "Alın bu Gallardo'yu; Ferrari, Porsche gibi markalar ile aşık atacak bir Audi yapın" denmiş sanki. Quattro Limited Şirketi tarafından üretilen otomobil, yabancı basında bir çok editörün favorisi oldu. Üstün yol tutuşu, yüksek hızlarda hassas direksiyonu ve şoförünü ödüllendiren sürüş tarzı ile beğeni topladı.

Ford GT

Ford GT Ford GT

Mustang'den alınma kompresör beslemeli 5.4 litrelik V8 motoru ile yolu yutan bir canavar. "Amerikan" egzoz sesi, elektronik olarak sınırlanmış 330 km/s azami hızı ve çok alçak silüeti ile dikkat çeken, hızına ve gücüne rağmen sürücüsü ile dostça bir ilkişi içinde olan süper spor otomobil.

Nissan GT-R

Nissan GT-R Nissan GT-R

Porsche ve BMW'nin arka bahçesi olan efsane yarış pisti Nürburgring'de kendini gösteren GT-R, sürekli olarak iki katı pahalı olan 911 Turbo'dan daha hızlı tur zamanları açıklaması ile hep gündemde kaldı. Çift turbo beslemeli V6 motorundan gelen gücü, çift kavramalı şanzımanı ve 4 tekerleğinden yere veren GT-R, A noktasından B noktasını en hızlı şekilde gitme konusunda, çatıların üzerinde zıplayan samurayları bile şaşkına çevirebilecek çevikliğe sahip.

BMW M3 CSL

BMW M3 CSL BMW M3 CSL

Almanya'da halka açık bir pist gününde en çok göreceğiniz "avcı otomobil". Herhangi bir tek kapılı 3 serisi ile kıyaslarsanız çok yanılırsınız. Şoförleri tarafından, virajları yüksek hızlarda akarcasına alabilen dengeli yapısı ve rahatça devirlenen motorun çok karizmatik emme sesi her zaman beğeni topladı. Standart M3'e göre ciddi şekilde hafifletilmiş gövdesi, farklı egzantrik milleri, supablar, emme manifoldu ve yazılımı ile daha güçlü motora sahip M3 CSL sürücüsünün ruh hali genelde "önüme bir Ferrari yada Porsche düşse de biraz eğlensem" şeklindedir.Renault Clio V6

Renault Clio V6 Renault Sport Renault Clio V6 Renault Sport

Ben sizin bildiğiniz renolardan değilim demesine hiç ihtiyacı olmayan, aslında Renault 5 Turbo geleneğini devam ettiren karizmatik ve eğlenceli, minyatür bir egzotik. Arkadan çekiş otomobilde motor şoförün hemen arkasında konumlanmış. En güçlü versiyonu 255 beygir gücündeydi ve araç 0-100 km/s hızlanmasını 5.8 saniyede tamamlıyordu.

Mitsubishi Evo IX

Mitsubishi Lancer Evolution IX MR Mitsubishi Lancer Evolution IX MR

Gelişmiş aktarma organları sayesinde, ne kadar sert sürer kötü davranırsanız sizi o kadar çok seven, yan yol benzeri, gidiş geliş yollarda, süper spor otomobilleri de o kadar çok üzen bir Japon savaşçısı.

Lamborghini Murcielago

Lamborghini Murcielago LP670-4 SuperVeloce Lamborghini Murcielago LP670-4 SuperVeloce

Murcielago, devasa V12 motoru ile tarih öncesi çağlardan kalma, nesli tükenmiş öfkeli bir yaratık gibi sesler çıkarabilen, dinamikleri ile şoförüne filtrelenmemiş performans sunan, benzersiz bir İtalyan egzotiği. Merkezi konumdaki motorunun gücünü dört tekerleğinden yere veren otomobilin en karakteristik tasarım özelliklerinden biri yukarı doğru açılan kapıları. Serinin en güçlü versiyonu LP 670-4 SuperVeloce 360 km/s hıza ulaşabilen kızgın bir boğa. Bu arada otomobilin isim babası yediği 28 kılıç darbesine rağmen dövüşmeye devam eden ve Murcielago adında bir boğa.

Subaru Impreza STI

Subaru Impreza WRX STI Subaru Impreza WRX STI

Tasarımı çirkinleştikçe beğenilen bir otomobil. 2000-2007 yılları arasında üretilen ikinci nesil Impreza, gücünü sergilemekteki verimliliği ve dayanıklılığı ile beklentileri fazlası ile karşılamış, modifiyeli versiyonları ile, servet değerindeki otomobilleri ışıklarda şaşkına çevirme konusunda uzmanlaşmış bir otomobil. Misubishi Evo IX ile benzer karanlık zevklere sahip otomobil yine benzer sürüş performansına sahipti.

Renault Megane Renaultsport

Renault Megane R26.R Renault Megane R26.R

Satışa sunulduğu ilk yıllarda tek kusuru direksiyon hissiydi belki ama Megane zaman geçtikçe kendini geliştirdi ve evrim geçiren en kült modeli R26.R, yol test editörlerinin favorisi oldu. Daha az ile daha fazlasını başaran, radikal bir diyete sahip R26.R'da arka koltuklar, yan ve yolcu hava yastıkları, klima sistemi, ön sis farları, müzik sistemi ve izolasyon malzemeleri gibi ağırlık yapacak nesneler bulunmuyor. Kabin bir bakıma otomobil hastasının meditasyon alanı...

Mini Cooper S

Mini Cooper S John Cooper Works GP Mini Cooper S John Cooper Works GP

2001-2006 yılları arasında üretilen Cooper, daha saf bir karaktere sahip olması nedeni ile yeni nesline göre öne çıkıyor. Vızıltılı kompresörü, go-kart gibi direksiyon tepkileri, bozuk yollarda vücudunuzu sarsan süspansiyonu ve neşeli kabini ile morali çok yüksek bu otomobilin sürüşü de bir o kadar eğlenceli ve başarılı. 218 beygir gücündeki Mini Works GP, serinin en üst modeli. İtalyan Bertone tarafından el yapımı işçilik ile son halini alan Works GP'den 2000 adet üretildi. Kolleksiyon otomobili adayı.

Lotus Elise

Lotus Elise Lotus Elise

Son on yılda, Ariel, KTM X-Bow gibi Lotus konseptinden ilham almış otomobiller satışa sunuldu. Bu konsept aracın hafif olmasını motorununda yetecek kadar güçlü olmasını gerektiriyor ki, sonuçta otomobil şoförün isteklerine anında tepki verebilsin, yani Lotus gibi olsun. Ancak hiçbiri orijinal formül kadar başarılı olamadı.

Bugatti Veyron EB 16.4

The Bugatti Veyron EB 16.4 The Bugatti Veyron EB 16.4

8 litre 16 sillindirli 4 turbo beslemeli motor 1001 beygir gücünde. Fazla söze gerek yok. Test eden şanslı bir editör "Tek sorun otomobilden indikten sonra nasıl gittiğini değil, sadece otomobili hatırlamam" diyor.

Sayfa Yükleniyor...