Audi, BMW ve Mercedes-Benz’in Almanya’daki satışları yavaşlarken Çin’de tempo düşmüyor

Alman markaları kendi ülkelerinde azalan talebi Çin’de telafi ediyor.

Haberler 17.08.2010 - 13:49

Audi, BMW ve Mercedes-Benz’in Almanya’daki satışları yavaşlarken Çin’de tempo düşmüyor

Dünyanın en büyük otomobil pazarı Çin’de, sektör çapındaki talep yatışırken, lüks otomobil yapımcısı BMW, Volkswagen’in Audi birimi ve Daimler’in Mercedes-Benz markası kendi ülkelerinde sekteye uğrayan satışlarını, Çin’de daha fazla otomobil satarak telafi ediyor.


Audi Çin’de Temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 53 daha fazla otomobil satarken, dünyanın en büyük ikinci lüks otomobil yapımcısı Daimler, Mercedes-Benz markasının satışlarını üçe katlayarak 14.500 araca çıkardı. BMW ise bu ay yaptığı açıklamaya göre teslimatlarını yüzde 82 artırarak 13.852 adede çıkardı. Bu ay Audi ve Mercedes’in Almanya satışları düşerken BMW’nin satışları yüzde 4 arttı.

Lüks otomobillere talebin patlama yapması nedeniyle, Çin’de 2010 yılında lüks otomobillere yönelik talebin, toplam otomobil pazarına oranla daha fazla artması ihtimali var. Araştırma şirketi J.D. Power & Associates ülkede bu yıl lüks otomobillerin satışlarının sektöre göre neredeyse iki kat artarak 530.000 adede, gelecek yıl da 1.1 milyon adede çıkacağı tahmininde bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...