Audi en çok satanını yeniledi

Audi A4’ün gözden geçirilmiş versiyonu tanıtıldı. Araç kısa süre önce tanıtılan altıncı nesil BMW 3 Serisi’nin ve Mercedes-Benz C Sınıfı’nın önemli rakiplerinden biri olacak.

27.10.2011 - 14:00

Audi en çok satanını yeniledi

Makyajlanmış A4’ün tasarımında bir dizi değişiklik yapılmış, benzinli ve dizel motor seçenekleri revize edilmiş, iç kısım değiştirilmiş.


Görsel değişiklikler arasında hafifçe makyajlanmış ön taraf dikkat çekiyor. Ön kısımda artık daha kıvrımlı ön far tertibatı bulunuyor. Revize edilmiş LED seyir ışıkları artık kesintisiz bir şerit şeklinde görünüyor ve Xenon aydınlatma seçenek olarak mevcut.

Diğer değişiklikler arasında yeni hatlara kavuşmuş ön kaput, altı köşeli, tek çerçeveli ızgara (dört silindirli modellerde griye, altı silindirlilerde siyaha boyanmış) ve yeniden tasarlanmış sis farları barındıran bir tampon sayılabilir.

Arka kısımda, farklı LED grafiklere sahip yeni kuyruk lambaları ve daha dikkat çekici, çift çıkışlı krom egzoz barındıran yeni bir tampon bulunuyor.

Kabinde Audi gözden geçirilmiş A4’ün kalitesini ve kullanım kolaylığını arttırmaya çalışmış.

Bunun için yeni direksiyon simidi tasarımı seçenekleri, daha kaliteli gösterge paneli ve merkez konsol trim uygulamaları eklenmiş, kumanda mekanizmasında ince tasarım değişiklikleri yapılmış ve seçenek olarak sunulan MMI’da (multi medya arayüzü) ‘navigasyon artı’ sistemi geliştirilmiş. Sistem artık sekiz yerine dört düğme içeriyor.

Yeni model yelpazesinin yakıt sarfiyatı ortalama yüzde 11 azalmış. Her pazar için olmasa da Audi, 6 dizel 4 benzinli motor seçeneği sunuyor.

Dizel modellerde en ekonomik motor seçeneğini 100 km’de ortalama 4,2 litrelik sarfiyatı ile 136 bg gücündeki A4 2.0 TDI oluşturuyor. Aynı motorun 163 bg gücündeki daha güçlü yeni versiyonunun yakıt sarfiyatı ise 100 km’de 4,4 litre.

Diğer 4 silindirli dizel motor seçeneklerini ise 2 litrelik motorun daha önce de mevcut olan 120, 143 ve 177 bg gücündeki versiyonları oluşturuyor. 6 silindirli dizel motor seçenekleri ise 3 litre hacmindeki V6 motorun 204 ve 245 bg gücündeki versiyonlarından oluşuyor.

Benzinli motorların en tutumlusu, daha da güçlenen 170 bg gücündeki 1.8 litrelik TFSI. Bu versiyonun yakıt sarfiyatı yerini aldığı modele göre yüzde 19 azalmış ve 100 km’de 5,6 litre olmuş. Bu motorun 120 bg gücünde bir versiyonu da var.

2 litre hacmindeki TFSI benzinli motor yine 211 bg gücünde. 3 litre hacmindeki benzinli motor, model yelpazesinde 272 bg ve 333 bg gücünde 2 farklı versiyonu ile bulunacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...