Audi hedefi tutturacak

Audi Avrupa’daki olumsuzluklara rağmen 2012 dünya satışları hedefini yakalayacak.

Haberler 15.11.2012 - 10:27

Audi hedefi tutturacak

Dünyanın ikinci en büyük lüks otomobil üreticisi Audi 2012’de 1,4 milyon satış yaparak rekor kırma hedefine ulaşacağını ve bu ivmenin gelecek yıl da devam etmesini beklediğini söyledi.


Şirketin İcra Kurulu başkanı Rupert Stadler üreticinin Almanya’nın Ingolstadt şehrinde bulunan merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Avrupa’daki trende karşın başarılı bir performans sergiliyoruz,” dedi.

Pazar lideri BMW ve Audi gibi lüks otomobil yapımcıları satışlarını korumak ve pazardaki yavaşlamaya karşılık vermek için fiyatlarını kırdılar, bu da kâr oranlarını düşürdü.

Volkswagen’nin bir birimi olan Audi’nin dokuz aylık işletme kârı geçen yıl satışların yüzde 12,1’iyken bu yıl yüzde 11,1’ine geriledi, buna karşılık teslimatlar ise yüzde 8,8 arttı.

Audi kendi memleketlerinin dışında üretim tesisleri açan Alman rakipleri BMW ve Mercedes-Benz'in stratejisini izlemeyi ve 2013’te Meksika’nın San Jose Chiapa kentinde bir fabrikanın inşasına başlamayı planlıyor.

Üç yıl öncesine kadar Audi araçlarının yüzde 75’ini Alman şehirlerinde üretmiş, büyük ölçüde kaliteyi arttırmaya odaklanmış ve model yelpazesini A1 alt kompakt, A7 dört kapılı lüks coupe ve Q5 SUV ile genişletmişti.

Şirket Belçika’daki eski bir VW tesisindeki ve SEAT’ın sahibi olduğu bir fabrikadaki yedek kapasiteyi kullanarak büyümesini destekliyordu. Buna karşılık BMW ile Mercedes’in uzun yıllardır Güney Afrika, ABD ve Çin’de fabrikaları var.

Sayfa Yükleniyor...