Audi Quattro Concept

Audi Paris’deki fuarda ikonik Quattro modelinin 30. yılını kutluyor

04.10.2010 - 13:58

Audi Quattro Concept

Kısaltılmış bir RS5 platformunu temel alan konsept 1984’te çıkmış Sport Quattro’ya göndermede bulunuyor. Sport Quattro orijinal coupe’un ralli parkurlarında çevikliğini arttırmak için tasarlanmış daha kompakt bir versiyonuydu.


Volkswagen Grubu CEO’su Martin Winterkorn Autocar’a, şirketin, Quattro’yu üç yıl içinde üretime girmesine imkan tanıyacak şekilde geliştirmesini istediğini söyledi. Mevcut bir platforma yeni bir karoser koymanın maliyetinin 400 ila 500 milyon avro olduğunu, bu paranın ya yüksek üretim hacmiyle, ya da yüksek fiyatlarla telafi edilebileceğini belirten Winterkorn, araç üretime geçtiği takdirde aracın yapımında ve satımında her iki stratejinin de kullanılmasını beklediğini sözlerine ekledi: Quattro yılda 30.000 - 35.000 adet üretilecek ve “ciddi” bir fiyattan satılacak.

Konseptin dingil açıklığı RS5’e göre 150 mm daha kısa, tavan hattı yaklaşık 40 mm daha alçak ve 4,28 metrelik toplam uzunluğu hemen hemen Volkswagen Scirocco’nunkiyle aynı. RS5’in aksine bu konsept iki kişilik bir otomobil.

Karoserin büyük bölümü alüminyum, motor kaputu ve bagaj kapağı karbonfiberden yapılmış. Audi otomobilin ağırlığının 1300 kg civarı, yani Sport Quattro ile hemen hemen aynı olduğunu söylüyor.

Otomobil gücünü TT RS’nin turbo beslemeli beş silindirli motorunun 408 beygir gücündeki, TT-RS’deki gibi enine değil boyuna monte edilmiş bir versiyonundan alıyor. Gücünü tekerleklere altı vitesli mekanik şanzımandan aktaran Quattro, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,9 saniyede çıkabiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...