Audi’nin elektrikli şehir otomobili rafa kalktı

Şirket A2 konseptinin üretim versiyonunu gelecekteki üretim planlarından çıkardı.

03.01.2013 - 10:06

Audi’nin elektrikli şehir otomobili rafa kalktı

Audi kaynakları Autocar'a yeni A2 projesinden alınan derslerin gelecekteki Audi modellerine uygulanacağını, ama alüminyum şasili üretim modeline dair planların rafa kaldırıldığını söyledi.


Yeni A2 piyasaya sürülseydi BMW'nin yakında çıkacak BMW i3 modeliyle doğrudan rekabet edecekti.

A2 konsepti Mercedes-Benz’in ilk A Sınıfı’na benzer biçimde 'sandviç zemin' yapısını kullanacak ve aracın lityum-iyon pil paketi buraya koyulacaktı. 115 beygir gücündeki bir elektrikli motor ön tekerlekleri tahrik edecekti ve Audi'ye göre araç dört saatlik şarjın ardından 200 kilometre yol alabilecekti.

Audi'nin bu beklenmedik hareketi otomobil endüstrisinde saf elektrikli araç pazarının muhtemelen tahmin edilenden çok daha küçük olacağına dair giderek artan inancın bir parçası.

Opel kısa süre önce Adam'ın elektrikli versiyonunu çıkarmaktan vazgeçti ve Nissan Leaf de en önemli pazar olan ABD'de tahmin edilenden az satış yaptı.

Nissan'ın patronu Carlos Ghosn 2011'de 9679 adet satılan Nissan Leaf'in satışını 2012'de 20.000 adede çıkarmak istediğini söylemişti, fakat Ekim sonu itibariyle sadece 6791 adet Leaf satıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...